W oczekiwaniu na dane z rynku pracy
2012-06-01 12:22
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Rynki nie mają pretekstu do korekty na bardzo wyprzedanym rynku. Dzisiaj w nocy zostały opublikowane ostateczne dane na temat chińskiego wskaźnika aktywności w sektorze przemysłowym. Indeks PMI opracowany przez HSBC spadł w maju do 48,4pkt. z 49,3pkt. w kwietniu, a więc odczyt był niższy niż wstępne szacunki na poziomie 48,7pkt. Z kolei oficjalny indeks PMI dla Chin spadł w maju do 50,4pkt., podczas gdy analitycy oczekiwali 52,2pkt. Opublikowany w czwartek raport ADP o liczbie nowych etatów w sektorze prywatnym, a także liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych były gorsze od prognoz. Tempo wzrostu gospodarczego w USA również spowalnia, co nie wróży dobrze kondycji gospodarki światowej. Z kolei dzisiejsze ostateczne dane na temat indeksów PMI ze strefy euro i Niemiec w maju były gorsze w porównaniu do kwietnia, jednak nieco lepsze od prognoz.W dniu wczorajszym agencja Dow Jones Newswire podała, że europejski departament Międzynarodowego Funduszu Walutowego mógłby wesprzeć Hiszpanie w walce z kryzysem bankowym. MFW zaprzeczył, a rzecznik Funduszu powiedział, że rozważane są różne scenariusze gospodarcze we wszystkich państwach członkowskich. Zdaniem szefa Europejskiego banku Centralnego strefa euro potrzebuje wiarygodnych mechanizmów dofinansowania banków.
Świadomość tego mają wszyscy, wciąż są to jednak tylko puste słowa. Wczoraj Komisja Europejska podała, że w obecnej formie europejski fundusz pomocowy nie jest w stanie wspierać bezpośrednio europejskich banków. Z kolei europejskim decydentom najwyraźniej brakuje remedium na obecny kryzys. Bezradność wobec pogarszającej się sytuacji w strefie euro ma swoje przełożenie na kurs europejskiej waluty, która już piąty tydzień z rzędu silnie traci na wartości. Już dawno nie obserwowaliśmy takiej serii nieustających spadków na EUR/USD.
Wydarzeniem dzisiejszego dnia będzie publikacja raportu z amerykańskiego rynku pracy. Dane te uchodzą za jedne z najważniejszych w miesiącu. Analitycy oczekują, że stopa bezrobocia w maju pozostanie na poziomie 8,1%, natomiast oczekiwany jest wzrost liczby miejsc pracy w sektorze pozarolniczym w USA do 150tys. w maju. Lepsze odczyty mogą stać się impulsem do odbicia na rynkach akcji. W dalszym ciągu jednak motorem wszelkich ruchów na rynku pozostaje wysoko awersja do ryzyka.
Najważniejsze wiadomości
- US: W maju w sektorze prywatnym USA przybyło 133tys. miejsc pracy.
- US: W ubiegłym tygodniu zarejestrowano 383tys. bezrobotnych.
- US: W I kwartale 2012r. PKB wzrósł o 1,9% według wstępnych danych.
- US: Bazowy indeks cen PCE wzrósł w I kwartale 2012 roku o 2,1%. Z kolei indeks cen PCE wzrósł w tym okresie o 2,4% wobec 1,2% w IV kwartale 2011roku.
- GE: Sprzedaż detaliczna wzrosła w kwietniu o 0,6% licząc miesiąc do miesiąca.
-
Switz: W pierwszym kwartale szwajcarski PKB uwzględniający wpływ czynników sezonowych wzrósł o 0,7% w
ujęciu kwartalnym. - US: Indeks Chicago PMI spadł w maju do poziomu 52,7pkt. z 56,2pkt.
- PL: W maju indeks PMI dla Polski spadł do poziomu 48,9pkt. z 49,2pkt.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
Główne wydarzenia dnia
![Eurodolar – niedaleko silnych oporów Eurodolar – niedaleko silnych oporów](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/komentarz-walutowy/Eurodolar-niedaleko-silnych-oporow-132908-150x100crop.jpg)
oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)