Cypr stoi w kolejce po pomoc finansową
2012-06-05 11:48
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Zdaniem prezesa Banku Centralnego Cypru, jego kraj będzie najprawdopodobniej potrzebował co najmniej 1,8mld euro z Unii, by wesprzeć mocno powiązany z Grecją system bankowy. To pokazuje, jak bardzo negatywne skutki miałoby wyjście Grecji z unii walutowej dla innych peryferyjnych krajów strefy euro, dla których ewentualna pomoc finansowa pochłonęłaby ogromne środki.W nocy poznaliśmy decyzje RBA w sprawie stóp procentowych. Zgodnie z oczekiwaniami analityków główna stopa procentowa została obniżona o 25pb do poziomu 3,5%. W reakcji na dane AUD nie stracił jednak na wartości, a brak zaskoczenie ze strony RBA spowodował kontynuację korekty wzrostowej na AUD/USD. Dzisiaj decyzje odnośnie kosztu pieniądza podejmie jeszcze Bank Kanady, gdzie konsensus rynkowy zakłada, że BoC nie zdecyduje się na zmianę stóp procentowych. Podwyżka kosztu pieniądza w Kanadzie oczekiwana jest w I kwartale 2013r.
Na rynku walutowym podczas poniedziałkowej sesji EUR/USD kontynuował korektę wzrostową. Para przetestowała okolice 1,2500, a dzisiaj w nocy został ustanowiony nowy lokalny szczyt na poziomie 1,2541. Euro znów jednak znalazło się pod presją sprzedających w oczekiwaniu na publikacje danych z Niemiec i strefy euro na temat wskaźników aktywności w sektorze usług. W obydwu przypadkach indeks PMI z sektora usług spadł w maju odpowiednio do poziomu 51,8pkt. i 46,7pkt.
Dzisiaj jeszcze poznamy istotne dane z Eurolandu na temat sprzedaży detalicznej i zamówień w niemieckim przemyśle. Z USA zostanie opublikowany również indeks ISM z sektora usług, gdzie prognozy zakładają, że w maju wskaźnik ten pozostanie na niezmienionym poziomie 53,5pkt. Słabszy odczyt będzie kolejnym argumentem za dodatkowymi działaniami stymulującymi gospodarkę ze strony Fed, co powinno działać na niekorzyść USD. Wydaje się, że w oczekiwaniu na czwartkowe wystąpienie szefa Fed w Kongresie korekta wzrostowa na EUR/USD ma szanse rozwinąć skrzydła. Silnym oporem pozostają okolice 1,2620.
Najważniejsze wiadomości
- E-Z: Indeks Sentix spadł w czerwcu do poziomu -28,9pkt. z -24,5pkt.
- E-Z: Ceny produkcji sprzedanej przemysłu strefy euro pozostały niezmienione w kwietniu w ujęciu miesiąc do miesiąca wobec wzrostu o 0,5% w marcu.
- E-Z: Rok do roku ceny wzrosły o 2,6% wobec wzrostu o 3,5% miesiąc wcześniej po korekcie.
- US: W kwietniu zamówienia w przemyśle spadły o 0,6% w ujęciu miesięcznym wobec oczekiwanego wzrostu o 0,2%.
- Chiny: Indeks PMI dla usług Chin wg CFLP spadł do 55,2pkt. w maju z poziomu 56,1pkt. w kwietniu.
- Chiny: Chiński rząd wezwał najważniejsze instytucje, w tym Ludowy Bank Chin, do przygotowania planów awaryjnych na wypadek wyjścia Grecji ze strefy euro.
- Hiszpania: W maju 2012 roku stopa bezrobocia spadła o 0,63% w stosunku do poprzedniego miesiąca.
- Portugalia: Minister Finansów Portugalii powiedział, że Portugalia pomyślnie przeszła czwartą kwartalną ocenę postępów we wprowadzaniu w życie warunków międzynarodowych programów pomocowych
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
Główne wydarzenia dnia
![Eurodolar – niedaleko silnych oporów Eurodolar – niedaleko silnych oporów](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/komentarz-walutowy/Eurodolar-niedaleko-silnych-oporow-132908-150x100crop.jpg)
oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)