Banki centralne w centrum uwagi
2012-06-06 11:24
Główne wydarzenia dnia © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Nastroje uległy poprawie dopiero po telekonferencji ministrów finansów państw grupy G7, której głównym tematem był kryzys w Hiszpanii oraz strefie euro. Konferencja zakończyła się bez wydania komunikatu, jednak japoński minister finansów zapewnił, że grupa G7 podejmie wspólne działania w celu rozwiązania problemów najbardziej zadłużonych państw strefy euro, a także odpowiednie kroki ograniczające nadmierne ruchy na rynku walutowym. Azumi przyznał, że kryzys zadłużeniowy w Europie przyczynia się do umocnienia jena, co jest niekorzystne dla japońskiej gospodarki. W dniu dzisiejszym kontynuowane jest odreagowanie na walutach, pomimo obniżenia przez agencję Moody’s ratingów trzech największych austriackich banków, a także niektórych banków niemieckich. Eurodolar oscyluje w rejonie 1,2500 i wszystko wskazuje na to, że zostanie podjęta próba testu lokalnego szczytu na poziomie 1,2541.Wydarzeniem dzisiejszego dnia będzie posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Konsensus rynkowy zakłada, że główna stopa procentowa zostanie utrzymana na poziomie 1,0% jednak wobec eskalacji kryzysu w strefie euro ECB może zdecydować się na aktywne działanie i obniżyć koszt pieniądza, jeśli nie dzisiaj, to w najbliższym czasie. Mario Draghi najprawdopodobniej będzie również chciał wywrzeć presję na efektywne działania ze strony europejskich polityków, zanim zasygnalizuje kolejne działania ze strony banku wspierające płynność na rynkach. Analitycy oczekują, że w Polsce stopy pozostaną także na niezmienionym poziomie wobec podwyżki kosztu pieniądza dokonanej w minionym miesiącu. Większe zainteresowanie może natomiast budzić komunikat po posiedzeniu RPP i to jak członkowie Rady odniosą się do pogarszających warunków w strefie euro. Wieczorem natomiast zostanie opublikowany raport na temat stanu amerykańskiej gospodarki, gdzie najprawdopodobniej zostanie zwrócona uwaga na słabą kondycję rynku pracy. Oczekiwania na wsparcie dla rynków ze strony banków centralnych będzie sprzyjać odreagowaniu na wszystkich rynkach.
Najważniejsze wiadomości
- E-Z: W kwietniu sprzedaż detaliczna spadła o 2,5% w skali roku i o 1,0% w ujęciu miesiąc do miesiąca, powyżej prognoz analityków.
- E-Z: Indeks PMI z sektora usług spadł w maju do poziomu 46,7pkt. z 46,9pkt.
- GE: Indeks PMI z sektora usług spadł w maju do poziomu 51,8pkt. z 52,2pkt.
- FR: Indeks PMI z sektora usług spadł w maju do poziomu 45,1pkt.
- E-Z: W kwietniu sprzedaż detaliczna spadła o 2,5% w skali roku i o 1,0% w ujęciu miesiąc do miesiąca, powyżej prognoz analityków.
- GE: Zamówienia w przemyśle Niemiec spadły w kwietniu o 1,9% w ujęciu miesięcznym oraz o 3,8% w skali roku.
- CA: Decyzją Banku Kanady główna stopa procentowa pozostała na poziomie 1,0%.
- AU: PKB w I kwartale 2012 roku wzrósł o 1,3% w ujęciu kwartał do kwartału i o 4,3% w skali roku.
- E-Z: Agencja ratingowa Moody's obniżyła ratingi trzech największych austriackich banków, a także sześciu niemieckich w obawie przed ryzykiem pogłębienia się negatywnych skutków kryzysu w strefie euro.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
Główne wydarzenia dnia
oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)