Ustawa antyspreadowa pozwala zaoszczędzić
2012-06-15 12:49
Kredyty hipoteczne w euro © Eisenhans - Fotolia.com
Przeczytaj także: Kredyt hipoteczny w złotówkach czy w euro?
fot. Eisenhans - Fotolia.com
Kredyty hipoteczne w euro
Od momentu, gdy euro biło rekord popularności na rynku kredytów mieszkaniowych – w II kwartale 2010 roku prawie 24 proc. wartości kredytów mieszkaniowych denominowane było właśnie w unijnej walucie – widać, że spready na euro podwyższyły: Polbank, BPH, Raiffeisen i BZ WBK.
Ale są też zmiany w przeciwnym kierunku. Na obniżkę spreadu zdecydowały się Nordea i BOŚ. W Nordei obecnie spread wynosi 6,5 proc. zamiast wcześniejszych 7 proc., a w Banku Ochrony Środowiska niecałe 6,4 proc. zamiast blisko 6,9 proc. Tym samym ich stawki spadły poniżej średniej na rynku, gdzie zresztą mieści się większość banków. Powyżej średniej rynkowej plasują się spready sześciu instytucji: BPH (6,88 proc.) DB PBC (7 proc), BNP Paribas (7,5proc.), Citi Handlowego (8 proc.), DNB Nord (8,51 proc.) , Polbanku (9,4 proc.) oraz Getin Noble Bank (10,11 proc.).
fot. mat. prasowe
Spread dla euro, czyli procentowa różnica pomiędzy kursem kupna i sprzedaży
Dla posiadających już kredyty w euro, większe znaczenie niż spread ma jednak kurs sprzedaży po jakim nabywają walutę konieczną do spłaty raty. I tu też widać zmiany. Gdy dwa lata temu w czołówce banków z najwyższymi kursami euro w sprzedaży znajdowały się: BPH, BNP Paribas, Polbank, Raiffeisen, DB PBC, Nordea i Kredyt Bank, dziś na topie z kursem euro przekraczającym 4,49 zł jest Polbank, za nim wciąż w górnych poziomach utrzymuje się BNP Paribas i BPH, ale do czołówki dołączył też BOŚ, który wcześniej miał jeden z niższych kursów sprzedaży euro. Relatywnie wyżej w porównaniu z konkurencją, niż przed dwoma laty, mają dziś ustawiony kurs sprzedaży euro także: mBank, MultiBank oraz Getin Noble Bank. Do góry przesunęły się również BZ WBK oraz DnB Nord.
fot. mat. prasowe
Kurs sprzedaży euro, transakcje bezgotówkowe, stan z 11 czerwca 2012 roku
fot. mat. prasowe
Kurs sprzedaży euro, transakcje bezgotówkowe, stan z 11 czerwca 2010 roku
oprac. : Halina Kochalska / Open Finance
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (2)
-
MalgorzataVitk / 2018-03-13 22:00:24
Dzięki ustawie antyspreadowej ludzie mogą kupować walutę gdzie chcą. I słusznie. Bo np. e-kantory dużo korzystniej wyceniają CHF i EUR niż banki, jak porównywałam kurs bankowy z Gieldawalut.com dzisiaj to CHF kupimy o co najmniej 20 gr. taniej tutaj. [ odpowiedz ] [ cytuj ]
-
Martama / 2018-05-30 22:57:37
Chociaż tyle rząd zrobił dla frankowiczów, dobre i to. Na pewno warto skoro można kupować franki w kantorach online, sądzę że najlepsze są takie jak pluskantor.pl gdzie transakcje są realizowane od ręki bez oczekiwania na dopasowanie ofert, aby się nie spóźniać z płatnościami, nie generować sobie odsetek. [ odpowiedz ] [ cytuj ]