Banki centralne przygotowane do skoordynowanych działań
2012-06-15 14:05
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Rynki wierzą, że zmaterializuje się pozytywny scenariusz, przez co ignorują negatywne informacje napływające z gospodarki. Wczoraj rentowności 10-letnich obligacji Hiszpanii naruszyły poziom 7,0% - przy tak wysokiej rentowności niemożliwe będzie na dłuższą metą utrzymanie kosztów finansowania. Po raz kolejny napłynęły słabsze dane z amerykańskiej gospodarki. Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych wzrosła w zeszłym tygodniu o 6tys. do 386tys. Co więcej, agencja ratingowa Egan-Jones obniżyła rating Francji do poziomu BBB+. Rynki wierzą, że w przypadku negatywnych implikacji związanych z przegraną w greckich wyborach partii proeuropejskich, banki centralne staną na wysokości zadania i dostarczą odpowiedniej płynności by ustabilizować sytuację na rynkach finansowych. Kryzys zadłużeniowy w strefie euro spędza sen z powiek decydentom, a o powadze sytuacji świadczy wypowiedź przedstawiciela G20, który powiedział, że banki centralne są przygotowane do skoordynowanych działań.Zgodnie z konsensusem rynkowym na czerwcowym posiedzeniu Bank Japonii nie zmienił wysokości stóp procentowych. W opinii BoJ wciąż istnieje dużo zagrożeń dla wzrostu, pomimo iż gospodarka weszła w fazę powolnego ożywienia. Bank zadba o stabilność japońskiego systemu bankowego. Dzisiaj zarówno Masaaki Shirakawa, jak i Mario Dragi zapewnili podczas swoich wystąpień, że banki centralne są gotowe wesprzeć system bankowy, jeśli będzie tego wymagała sytuacja. Na rynkach obserwujemy w dniu dzisiejszym nieco lepsze nastroje. Eurodolar kontynuuje zwyżki, po przełamaniu istotnego których na szczególną uwagę zasługuje indeks aktywności NY Empire State, produkcja przemysłowa oraz indeks zaufania poru na poziomie 1,2600. Dolar traci na wartości do tzw. commodity currencies (AUD, CAD, NZD). Większe zainteresowanie bardziej ryzykownymi aktywami sprawia, że na wartości zyskuje również złoty. Dzisiaj w kalendarium dominują dane z USA, z Uniwersytetu Michigan.
Najważniejsze wiadomości
- E-Z: Inflacja CPI w maju wyhamowała do 2,4% rok do roku z 2,6%.
- E-Z: Inflacja bazowa pozostała w maju na poziomie 1,6% wobec oczekiwanego wzrostu do poziomu 1,7% w skali roku.
- bazowa CPI wyniosła z kolei 2,3% rok do roku i wzrosla o 0,2% licząc miesiąc do miesiąca.
-
Włochy: Włochy sprzedały w czwartek trzy serie obligacji o terminie wykupu w 2015, 2019 i 2020 roku. Łączna
wartość sprzedaży to 4,5 mld EUR z początkowo oferowanej puli 2,75-4,50 mld EUR. - Grecja: W I kwartale 2012 roku stopa bezrobocia w Grecji wzrosła do rekordowego poziomu 22,6%.
- Hiszpania: Po raz pierwszy w historii rentowność 10-letnich hiszpańskich obligacji wzrosła do poziomu 7,0%.
- US: Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych w USA wzrosla w ubiegłym tygodniu do 386tys. wobec 380tys. po korekcie tydzień wcześniej.
- CA: Indeks cen nowych domów wzrósł w kwietniu o 0,2% w ujęciu miesięcznym i o 2,5% w skali roku.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)