Sprzedaż obligacji skarbowych V 2012
2012-06-18 11:20
Sprzedaż obligacji skarbowych © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Sprzedaż obligacji skarbowych IV 2012
fot. mat. prasowe
Sprzedaż obligacji skarbowych
- Cieszy nas fakt, że inwestorzy po raz kolejny docenili zalety obligacji detalicznych i oferta Ministerstwa Finansów zyskuje coraz większe zainteresowanie – mówi Andrzej Zajko, Zastępca Dyrektora Domu Maklerskiego PKO BP. – Detaliczne obligacje skarbowe przechodzą w tym roku duże modyfikacje, które tym bardziej mają ułatwić i zachęcić do inwestowania odbiorców indywidualnych – dodaje Andrzej Zajko.
Maj 2012 r. był również pierwszym miesiącem sprzedaży nowych, trzyletnich obligacji oszczędnościowych (TOZ). Inwestorzy przeznaczyli na ich pierwszą emisję 12,74 mln PLN. Spoglądając przekrojowo przez pierwsze pięć miesięcy tego roku, można również zaobserwować wzrost (9,8 proc.) sprzedaży obligacji detalicznych w stosunku do analogicznego okresu w 2011 r.
- Cieszymy się, że nasza oferta spotyka się stale z zainteresowaniem ze strony naszych klientów. Coraz więcej osób chce oszczędzać i coraz większa część z nich robi to poprzez łatwo dostępne i bezpieczne obligacje Skarbu Państwa – mówi Anna Suszyńska, Zastępca Dyrektora Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów. – Należy pamiętać, że to inwestowanie w obligacje dziesięcioletnie, daje największe profity z papierów dłużnych Skarbu Państwa, szczególnie gdy inwestujemy za pomocą Indywidualnego Konta Emerytalnego, które zwalnia z podatku od zysków kapitałowych – zapewnia Anna Suszyńska.
fot. mat. prasowe
Struktura sprzedaży obligacji w maju 2012
Obligacje dwuletnie (DOS0514)
W maju 2012 r. Skarb Państwa uplasował na rynku 422 580 szt. obligacji z serii DOS0514. Mierząc ilością zakupionych papierów wartościowych, ponad połowa (58,83 proc.) została kupiona w pakietach liczących do 500 sztuk. Za pomocą e-kanałów sprzedaży (Internet, konto Inteligo, telefon) inwestorzy nabyli 9,85 proc. ogólnej sprzedaży „dwulatek”. Najwięcej kupiono ich w trzech następujących województwach; mazowieckim (9,94 mln PLN), dolnośląskim (9,14 mln PLN) i śląskim (4,04 mln PLN).
Roczne oprocentowanie obligacji dwuletnich w maju 2012 r. wynosiło 4,75 proc.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)