Dywidendy spółek giełdowych
2012-06-19 11:01
Przeczytaj także: Rośnie rola WIGdiv
Ponadto w przypadku gdy firma ma oprocentowany dług, czyli np. kredyt lub obligacje, często zdarza się, iż w umowie inwestycyjnej są zapisy nakładające obostrzenia na wypłatę dywidendy. Pamiętajmy, że umowy inwestycyjne dotyczą raczej spółek na wcześniejszym etapie rozwoju. W skrajnych przypadkach umowy te zabraniają natomiast wypłaty dywidendy, do czasu gdy zostanie osiągnięty odpowiedni poziom wskaźników na wynikach finansowych. Warto pamiętać, że zarządy spółek przed debiutem deklarują swoje ustosunkowanie do wypłacania dywidendy celem poinformowania akcjonariuszy o swoich zamiarach.
Kolejnym możliwym ograniczeniem dotyczącym wypłaty dywidendy jest dostępność środków pieniężnych w kasie firmy, ponieważ co do zasady dywidenda pieniężna może być wypłacona jedynie za pomocą gotówki, więc wszelkie niedobory gotówkowe na rachunku bankowym mogą zakłócić proces wypłaty. Co prawda, na bardziej rozwiniętych rynkach zdarza się, że spółki kredytują wypłatę dywidendy aby utrzymać dobre relacje z inwestorami. Alternatywnie spółka może jednak zaordynować wypłatę dywidendy w postaci akcji spółki, czyli dywidendy akcyjnej.
Dywidenda rzeczowa
Mimo, iż utarło się na rynku, że spółki wypłacają dywidendy najczęściej w formie pieniężnej, istnieje alternatywa do tego klasycznego sposobu podziału zysku – dywidenda rzeczowa. Na polskim rynku jest to incydentalnie spotykana forma dystrybucji. Częściowo jest to pochodna faktu, że nasze rodzime spółki i tak dosyć rzadko dzielą się zyskiem. Ponadto, nie da się ukryć, że spółki często nie są świadome istnienia alternatyw do dywidendy pieniężnej.
Dywidendy rzeczowe polegają na dzieleniu się zyskiem z akcjonariuszami w postaci dystrybucji aktywów spółki. Dywidenda rzeczowa, mimo, że nie występuje w tym przypadku transfer gotówki, w dalszym ciągu pełni takie same funkcje co „zwykła” dywidenda. Jeśli już spółka podejmuje się dystrybucji do akcjonariuszy w postaci niepieniężnej, zwykle wybór pada na dywidendę akcyjną.
Dywidendy akcyjne emitenta nie mają wpływu na obecną pozycję akcjonariuszy w akcjonariacie. Wynikiem przeprowadzenia procesu dystrybucji dywidendy akcyjnej jest wzrost ogólnej liczby akcji spółki, a co za tym idzie proporcjonalny wzrost ilości akcji w portfelach inwestorów. Wzrost ogólnej liczby akcji powoduje natomiast spadek wartości każdej jednej akcji z osobna. Dywidenda w takiej postaci jest rozliczana za pośrednictwem KDPW.
Alternatywą do zaproponowanego rozwiązania może być wypłata w formie dywidendy rzeczowej akcji spółek zależnych. Przykładową spółką z polskiego rynku, która zdecydowała się na takie rozwiązanie jest Famur SA, będący producentem maszyn górniczych. Spółka ta wypłaciła swoim akcjonariuszom dywidendę w postaci akcji spółek z grupy. Na każdy „pakiet” 5 akcji Famuru przypadało po jednej akcji spółek PGO i Zamet Industry. Famur SA wypłacił dodatkowo pieniężną dywidendę, która pokrywała od razu wydatki z tytułu podatku. Niemniej jednak zdarzały się na polskim rynku przypadki wypłaty dywidendy niepieniężnej w postaci „iście rzeczowej”, a mianowicie w formie gazociągu. Były to dystrybucje dokonywane przez PGNiG, a ich jedynym odbiorcą był Skarb Państwa. Gazociągi te przekazywano następnie do państwowego systemu gazowego.
Przeczytaj także:
Dywidenda niepieniężna
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
dywidenda, wypłata dywidendy, wypłata dywidend, dywidendy, dywidenda niepieniężna, spółki akcyjne
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)