eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeChiny: spadek cen mieszkań

Chiny: spadek cen mieszkań

2012-06-18 12:53

W maju doszło w Chinach do zniżki cen nowych mieszkań w 54 z 70 monitorowanych przez władze miast. To rekordowo wysoka liczba. Największy spadek nastąpił w Wenzhou (wyniósł 14% w skali roku).

Przeczytaj także: Kryzys w Europie: strach ustąpił miejsca nadziei

Rynki finansowe


Obecny tydzień na rynkach finansowych zaczyna się bardzo podobnie, jak poprzedni. Wygrana w wyborach parlamentarnych w Grecji sił proreformatorskich w pierwszej części dnia wywołuje kolejną falę optymizmu, podobnie jak tydzień wcześniej inwestorzy pozytywnie zareagowali na doniesienia o międzynarodowej pomocy dla hiszpańskich banków. Jak pamiętamy, wtedy początkowy optymizm okazał się przesadzony i w ciągu dnia mieliśmy do czynienia z realizowaniem zysków. Cały tydzień jednocześnie okazał się udany. Teraz jest nieco podobnie. Optymizm w początkowej fazie sesji był mniejszy, ale również pojawiła się realizacja zysków. Przybrała jednak mniejszą skalę i notowania ryzykownych aktywów, takich jak akcje, surowce, waluty i obligacje rynków wschodzących, utrzymują się na plusie.

Korzystna reakcja na dobrą wiadomość to najbardziej ewidentny znak, że nastawienie inwestorów zmieniło się na pro-wzrostowe. I dziś kontynuowanie ruchu w górę trzeba rozpatrywać jako najbardziej prawdopodobny wariant rozwoju zdarzeń w kolejnych tygodniach. Nie można jednak zapominać, że zwyżki ryzykownych aktywów następują w warunkach spowolnienia koniunktury gospodarczej, czyli w niesprzyjających okolicznościach. Stąd trzeba się liczyć z tym, że nie mamy do czynienia z trwałą tendencją wzrostową, a jedynie z odreagowaniem ponad 2-miesięcznych spadków, jakie dominowały od połowy marca.

W przypadku naszej giełdy silną barierą dla zwyżek jest 40,2 tys. pkt dla WIG. W szczytowym momencie udało się dziś ten poziom osiągnąć, a odbicie od niego potwierdza jego znaczenie. Zamknięcie ponad tą barierą zapowiadałoby dojście do tegorocznego szczytu

Rynki nieruchomości


W maju doszło w Chinach do zniżki cen nowych mieszkań w 54 z 70 monitorowanych przez władze miast. To rekordowo wysoka liczba. Największy spadek nastąpił w Wenzhou (wyniósł 14% w skali roku). W Pekinie i Szanghaju spadek cen sięgał 1,6%. Utrzymującą się presję na ceny tłumaczy się ich obniżkami przez deweloperów, poszukującymi możliwości zwiększenia sprzedaży. Dla porównania w kwietniu regres cen nastąpił w 46 miastach. Przypomnijmy, że wcześniejsze dane mówiły o spadających cenach również na rynku wtórnym. Po zniżce o 0,3% w maju znalazły się na najniższym poziomie od 16 miesięcy.

Majowa sprzedaż w Chinach w porównaniu z poprzednim miesiącem była wyższa o 19%. To może oznaczać, że niższe ceny zaczynają zachęcać do kupna, tym bardziej, że nabywcy pierwszego mieszkania mają coraz bardziej sprzyjające warunki do uzyskania kredytów.

Rosną apetyty sprzedających mieszkania w Wielkiej Brytanii. W czerwcu ceny wywoławcze wzrosły o 1% w skali miesiąca i osiągnęły rekordowy poziom 246,24 tys. funtów (Rightmove zbiera takie dane od 2002 r.).

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
  • Warszawski parkiet dotarł w początkach poniedziałkowej sesji do silnego oporu, jakim jest 40,2 tys. pkt dla WIG. Jego przejście nie będzie łatwe, ale gdyby do tego doszło otworzy się droga do tegorocznego szczytu
  • Ceny wywoławcze przy sprzedaży mieszkań w Wielkiej Brytanii osiągnęły w tym miesiącu rekordowy poziom

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: