eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweCzy istnieją bezpieczne fundusze inwestycyjne?

Czy istnieją bezpieczne fundusze inwestycyjne?

2012-06-27 10:37

Przeczytaj także: TFI omijają akcje


Jak dużą część oszczędności warto trzymać w funduszach? – Wszystko zależy od decyzji inwestora, od jego zasobności, skłonności do ryzyka a także horyzontu czasowego inwestycji i co się z tym wiąże wieku – mówi Piotr Tukendorf z Deutsche Bank PBC. – Jeśli dysponujemy środkami, które chcemy inwestować w horyzoncie 10 -20 lat, można wybrać bardziej agresywne fundusze akcji, bo długookresowo dają one większy zwrot, a na przestrzeni kilkudziesięciu lat ryzyko straty jest niewielkie. W krótszym okresie ryzyko straty jest większe – mówi.

Pułapka prostych decyzji

Problem w tym, że dobór najlepszych funduszy dostępnych na rynku jest trudnym i czasochłonnym zadaniem. Nic dziwnego, że najnowsze badania Deutsche Bank PBC przeprowadzone przez Instytut Homo Homini wskazują, że Polacy najchętniej powierzyli by dobór funduszy specjalistom. Taką odpowiedź wskazało aż 4 na 10 ankietowanych.

fot. mat. prasowe

Jak Polacy wybierają fundusze inwestycyjne?

Polacy najchętniej powierzyliby dobór funduszy specjalistom


- Fundusze są produktami przeznaczonymi dla osób o stosunkowo niewielkiej wiedzy o finansach. Teoretycznie każdy jest w stanie sam sprawdzić dokładnie inwestycje przed zakupem, bo wszystkie dokumenty są publikowane – mówi Bernard Waszczyk. - Jednak taka selekcja wymaga dużo czasu. Swoje wybory trzeba weryfikować, czytać kilkudziesięciostronicowe dokumenty – dodaje.

Wiele osób wybiera drogę na skróty. W badaniu Deutsche Bank PBC ankietowani, którzy są skłonni wybrać samodzielnie najlepszy fundusz inwestycyjny, najchętniej kierowaliby się wynikami historycznymi. Aż jedna trzecia respondentów zdecydowałaby się na zakup jednostek funduszu, który miał najlepsze wyniki w ostatnim okresie. Jak się okazuje, taka metoda nie jest bezpieczna.

– Często przed zakupem inwestorzy patrzą na tabelkę w markecie z funduszami i błędnie, bezrefleksyjnie zakładają, że te, które miały dobre wyniki w ostatnim kwartale, półroczu czy roku, powtórzą je w następnym okresie – mówi Piotr Tukendorf z Deutsche Bank. – Jednocześnie nie zwracają uwagi na inne, nie mniej istotne czynniki, takie jak: wielkość aktywów, kto nimi zarządza, jaki jest dokładny skład portfela danego funduszu czy też, jaka jest zmienność wyników danego funduszu w dłuższym okresie. Taka technika doboru połączona z pechową decyzją, może oznaczać dotkliwe straty – dodaje.

W sytuacji niepewności na rynkach inwestorzy powinni skupić się na dwóch celach: dywersyfikacji portfela oraz strategicznych decyzjach – ile środków w danym momencie umieścić w bezpiecznych funduszach obligacji, a ile w agresywnych funduszach akcji, które w długim okresie powinny przynieść większe zyski. – To trudne i czasochłonne decyzje, więc z tego punktu widzenia dużym ułatwieniem może być korzystanie z funduszy funduszy – mówi Bernard Waszczyk z Open Finance.

Gotowy portfel w pigułce

Korzystając z funduszy funduszy (FoF) klient powierza zadanie selekcji najlepszych w danym momencie papierów profesjonalnym asset managerom. Dzięki temu sam może skupić się na najważniejszych decyzjach strategicznych: jaką część kapitału w danym momencie ulokować w agresywnych funduszach akcji, które umożliwiają wysokie zwroty, ale zarazem większe ryzyko straty, a jaką w bezpieczniejszych funduszach dłużnych czy rynku pieniężnego.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: