Zniżki na GPW
2012-06-25 18:47
Indeksy giełdowe i Fixing NBP © fot. mat. prasowe
Poniedziałek przyniósł zdecydowaną przewagę niedźwiedzi na niemal wszystkich światowych parkietach. Źródłem niepokoju jest wciąż sytuacja w Grecji i Hiszpanii.
Przeczytaj także: Możliwa flauta w Europie. WIG broni zdobyczy
Poniedziałkową sesję warszawskie indeksy zaczęły od niewielkich spadków, sięgających od 0,3 do 0,5 proc. Początkowo na naszych inwestorów deprymująco podziałały pogarszające się nastroje na głównych giełdach europejskich. WIG20 w trakcie pierwszej godziny handlu zbliżył się do poziomu 2210 punktów, zniżkując o 1,2 proc. Byki szybko jednak zmniejszyły nieco skalę przeceny i przez większą część dnia starały się nie dopuścić do pogorszenia się sytuacji. W ciągu kolejnych godzin indeks największych spółek poruszał się w bardzo wąskim przedziale, oscylując wokół 2220 punktów.O ile w pierwszych minutach notowań w gronie blue chips można było dostrzec kilka spółek, których akcje nie poddawały się przecenie, to w ciągu dnia ich liczba stopniała do dwóch-trzech podmiotów. Na wyraźnym plusie trzymały się jedynie zyskujące ponad 1,5 proc. papiery JSW. Nieznacznie powyżej piątkowego zamknięcia handlowano walorami Tauronu i Banku Handlowego. Liderem wśród spadkowiczów były akcje Telekomunikacji Polskiej, tracące chwilami ponad 3,5 proc. Po około 1,5 proc. w dół szły papiery Bogdanki, BRE, Lotosu, PGE i TVN.
fot. mat. prasowe
Indeksy giełdowe i Fixing NBP
Na giełdach naszego kontynentu przez cały dzień widać było wyraźną dominację niedźwiedzi. Indeks w Paryżu zniżkował na początku sesji o 0,6 proc., jednak w trakcie handlu skala spadku systematycznie się zwiększała, dochodząc po południu do ponad 2,5 proc. DAX zaczął dzień od zniżki o 1 proc., a presja podaży doprowadziła do podwojenia spadku. Lepiej trzymał się londyński FTSE, tracący mniej niż 1 proc. O ponad 6 proc. w dół szedł indeks w Atenach, a w Madrycie spadek przekraczał 3 proc. Wskaźnik w Mediolanie zniżkował o ponad 2,5 proc.
fot. mat. prasowe
WIBOR i LIBOR, Notowania Surowców
W poniedziałek nie pojawiły się żadne nowe informacje makroekonomiczne. Zgodnie z oczekiwaniami rząd Hiszpanii oficjalnie zwrócił się o pomoc finansową, nie podając konkretnej kwoty, jakiej oczekuje. Agencja Moody's poinformowała o planach obniżenia ratingu kilku hiszpańskich banków. Kanclerz Niemiec Angela Merkel wyraziła niepokój z powodu nasilających się pomysłów poszukiwania rozwiązań europejskiego kryzysu poprzez współodpowiedzialność wszystkich państw za długi tych, które znajdują się w najgorszej sytuacji. To niezbyt optymistyczny sygnał przed zbliżającym się szczytem państw Unii Europejskiej. Jednocześnie lider greckiej Demokratycznej Lewicy poinformował, że przedstawiciele koalicji rządowej planują wizytę w Brukseli celem negocjowania złagodzenia warunków realizacji programu pomocowego.
Handel na Wall Street zaczął się od spadku indeksów po ponad 1 proc. W pierwszych godzinach handlu widać było zwiększającą się presję podaży. To jeszcze bardziej potęgowało negatywne nastroje na parkietach naszego kontynentu.
WIG20 zakończył dzień zniżką o 1,51 proc., WIG spadł o 1,14 proc., mWIG40 o 0,18 proc., a sWIG80 o 0,15 proc. Obroty wyniosły 415 mln zł.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : Roman Przasnyski / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)