Eurodolar blisko czerwcowego szczytu
2012-07-02 13:02
Główne wydarzenia dnia © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Przede wszystkim ciepło przyjęto doniesienia na temat możliwości bezpośredniego dokapitalizowania banków z Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego. Istotna kwestią pozostaje teraz to jak długo uda się podtrzymać pozytywne nastroje na rynkach finansowych i czy Europejskie Bank Centralny zaangażuje się bardziej w walkę z kryzysem zadłużeniowym w Europie.Dzisiaj w nocy napłynęły kolejne dane z chińskiej gospodarki. W czerwcu indeks PMI dla chińskiego sektora przemysłu opracowywany przez HSBC spadł do 48,2pkt. z 48,4pkt. w maju wobec wstępnego odczytu na poziomie 48,1pkt. Z kolei oficjalny indeks PMI dla sektora przemysłowego spadł do 50,2pkt. z 50,4pkt., tak więc wbrew oczekiwaniom indeks utrzymał się w czerwcu powyżej poziomu 50pkt. Jest więc szansa na podtrzymanie lepszych nastrojów w pierwszym tygodniu lipca w oczekiwaniu na czwartkowe posiedzenie ECB (aż 48 z 71 analityków i ekonomistów ankietowanych przez agencję Reutersa oczekuje, że w lipcu ECB zdecyduje się na obniżkę głównej stopy procentowej o 0,25%) i pod warunkiem, że na rynek będą napływały lepsze dane .
W dzisiejszym kalendarium dominują dane na temat wskaźników aktywności w sektorze przemysłowym.
Opublikowane indeksy PMI dla usług dla Niemiec i całej strefy euro były lepsze niż oczekiwali analitycy i wyniosły w czerwcu odpowiednio 45pkt. i 45,1pkt. To powinno pomóc notowania EUR/USD, które z technicznego punktu widzenia mają szansę testować czerwcowe maksimum. Ponowny test okolic 1,27 będzie sprzyjał kontynuacji wzrostów w rejon 1,2820.
Na rynku krajowym notowania złotego pozostają stabilne. Po silnym piątkowym umocnieniu złoty nieco odreagowuje do czego symptomem był gorszy odczyt indeksu PMI dla Polski, który spadła w czerwcu do 48pkt. Kolejny słaby odczyt tego wskaźnika wskazuje na trwające pogorszenie się kondycji polskiego sektora przemysłowego. Ustabilizowanie się sytuacji na rynkach światowych będzie jednak sprzyjać PLN.
Najważniejsze wiadomości
- GE:Sprzedaż detaliczna spadła w maju o 0,3% w ujęciu miesięcznym oraz o 1,1% w skali roku.
- E-Z: Indeks nastrojów wśród konsumentów w strefie euro spadł w czerwcu do -19,8pkt. z -19,3pkt. w maju.
- Switz: Indeks wskaźników wyprzedzających KOF wzrósł w czerwcu do poziomu 1,16pkt. z 0,8pkt. po korekcie.
- E-Z: Podaż pieniądza M3 wzrosła w maju o 2,9% w skali roku.
- E-Z: Według wstępnych danych inflacja CPI w strefie euro przyśpieszyła w czerwcu do 2,4% w skali roku.
- US: Wydatki osobiste Amerykanów wzrosły w maju o 0,1% licząc miesiąc do miesiąca, tylko samo co miesiąc wcześniej po korekcie.
- US: Dochody osobiste Amerykanów wzrosły w maju o 0,2% licząc miesiąc do miesiąca, tylko samo co miesiąc wcześniej.
- US: Indeks bazowy PCE wzrósł w maju o 1,8% w ujęciu rok do roku i o 0,1% licząc miesiąc do miesiąca.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
Główne wydarzenia dnia
oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)