eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweDebiuty giełdowe w Europie w II kw. 2012 r.

Debiuty giełdowe w Europie w II kw. 2012 r.

2012-07-04 11:09

Przeczytaj także: IPO w Europie: spadek aktywności w III kwartale 2024 roku


Filip Gorczyca, starszy menedżer w zespole ds. rynków kapitałowych PwC, dodał:

„Wiele ofert pierwotnych na świecie zostało wstrzymanych po majowym debiucie Facebooka na giełdzie NASDAQ, któremu to debiutowi towarzyszył szereg nieprawidłowości i który zawiódł nadzieje inwestorów. Doprowadziło to do całkowitego załamania na rynku pierwotnym. Przez kolejne tygodnie po tym wydarzeniu w USA nie odnotowano żadnego nowego IPO, podczas gdy w poprzednich miesiącach spółki debiutowały tam w odstępie maksymalnie kilku dni”.

KOMENTARZ DO RYNKU POLSKIEGO


W drugim kwartale 2012 r. GPW dominowała pod względem liczby debiutów w Europie (łącznie 33 IPO, w tym 28 na NewConnect) – ponad 41% wszystkich debiutów na rynkach europejskich miało miejsce w Warszawie. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku (55 debiutów – 13 na rynku głównym oraz 42 na NewConnect) nastąpił jednak znaczny spadek aktywności. Łączna wartość ofert w drugim kwartale 2012 r. na GPW wyniosła 55,2 mln euro i była ponad dziesięciokrotnie niższa niż w analogicznym okresie 2011 roku (603 mln euro).

Największym IPO na warszawskiej giełdzie w okresie od kwietnia do czerwca 2012 r. była przeprowadzona na rynku głównym oferta spółki odzieżowej Solar Company o wartości 37,7 mln euro. Kolejne miejsca zajęły IPO spółek Work Service (7,4 mln euro) oraz Mex Polska (2,3 mln euro). Średnia wartość oferty na GPW w drugim kwartale 2012 roku wyniosła 1,8 mln euro, co oznacza wzrost względem pierwszego kwartału (0,7 mln euro).

Największą aktywność pod względem liczby debiutów wykazał w Polsce sektor nowych technologii, na który w minionym kwartale przypadło dziewięć debiutów (27% wszystkich IPO w Warszawie). Na kolejnych miejscach znalazły się sektor produktów i usług przemysłowych (sześć spółek) oraz sektor podróży i rekreacji (cztery spółki).

Jacek Socha, wiceprezes PwC w Polsce i prezes domu maklerskiego PwC Securities, w następujący sposób skomentował wyniki rynku pierwotnego w Warszawie:

„Na przełomie pierwszego i drugiego kwartału obserwowaliśmy oznaki ożywienia na rynku pierwszych ofert publicznych, którego kulminacją było udane IPO spółki Solar Company. Później jednak nastąpił powrót negatywnych nastrojów na rynku. Pamiętajmy, że wiele spółek jest gotowych do wznowienia swoich ofert, wstrzymanych ze względu na sytuację rynkową. Jeśli tylko nastąpi poprawa nastrojów, będziemy mogli spodziewać się w kolejnych kwartałach wielu debiutów na GPW”.

Odnosząc się do perspektyw rynku pierwotnego, Filip Gorczyca, starszy menedżer w zespole ds. rynków kapitałowych, dodał:

„Spodziewam się, że zastój na europejskim rynku IPO utrzyma się również w trzecim kwartale bieżącego roku. W najbliższych miesiącach nie należy również oczekiwać na GPW debiutów spółek ukraińskich, gdyż inwestorzy, rozczarowani ostatnimi IPO przedsiębiorstw zza naszej wschodniej granicy, są chwilowo niechętni aby inwestować w kolejne firmy z tego regionu. Liczę natomiast na istotną poprawę sytuacji w ostatnich miesiącach roku. Wszystko zależy od rozwoju sytuacji w strefie euro oraz od pojawienia się danych wskazujących na koniec spowolnienia w światowej gospodarce”.

Informacje o badaniu
Ankieta IPO Watch Europe obejmuje wszystkie debiuty na głównych giełdach w Europie w najważniejszych segmentach rynku akcji (włączając w to giełdy w Austrii, Belgii, Danii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Luksemburgu, Niemczech, Norwegii, Polsce, Portugalii, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Włoszech) i jest przeprowadzana kwartalnie. Opcje nadsubskrypcji („greenshoe offerings”), debiuty podmiotów, które przeprowadzały wcześniej pierwotną ofertę publiczną na jednym z rynków objętych niniejszą ankietą oraz przeniesienie pomiędzy rynkami w zakresie jednej giełdy nie zostały uwzględnione w statystykach. Ankieta dotyczy okresu od 1 kwietnia do 30 czerwca 2012 r. i została sporządzona w oparciu o daty debiutów akcji lub praw do akcji. Dodatkowe informacje, w tym tabele danych, są dołączone do niniejszej informacji prasowej.

poprzednia  

1 2

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: