Kolejne osłabienie koniunktury na brytyjskim rynku budowlanym
2012-07-04 11:48
Wyraźnego ochłodzenia koniunktury doświadczyło w czerwcu brytyjskie budownictwo. Wskaźnik PMI obrazujący aktywność w tym sektorze spadł do 48,2 pkt z 54,4 pkt w maju.
Przeczytaj także: Ruch na rynku budowlanym w USA
Rynki finansowe
Uwaga inwestorów będzie się dziś skupiać na decyzji w sprawie stóp procentowych i komentarzach Rady Polityki Pieniężnej po dzisiejszym posiedzeniu. W skali świata kluczowe są dane na temat czerwcowej aktywności sektora usług w światowych gospodarkach. Po tym, jak kondycja przemysłu w czerwcu okazała się słaba, to szczególnie istotne dane.
Przyniosły osłabienie ożywienia w Chinach, gdzie PMI spadł z 54,7 pkt do 52,3 pkt. Niewielkie osłabienie wzrostu nastąpiło w Indiach (spadek z 54,7 pkt do 54,3 pkt). Tak samo było w Rosji, która doświadczyła zniżki wskaźnika z 54,9 pkt do 53,2 pkt. W strefie euro spowolnienie w usługach wytraciło nieco tempo, co obrazuje wzrost PMI z 46,7 pkt do 47,1 pkt. Relatywnie najsłabiej wypadł niemiecki sektor usługowy, w którym zaznaczyło się minimalne spowolnienie. Wnioski z danych o czerwcowej aktywności gospodarczej na świecie nie są więc krzepiące.
Rada Polityki Pieniężnej będzie dziś kolejny raz próbowała wybrnąć z trudnej sytuacji, w jaką wpędziła się po majowej podwyżce stóp procentowych. Szybkie wycofanie się z tej decyzji w obliczu wciąż niepewnych projekcji inflacyjnych byłoby zapewne źle odebrane przez rynki finansowe, tym bardziej, że inflacja wciąż jeszcze nie zeszła choćby poniżej górnej granicy celu RPP. Jednocześnie jednak sygnały osłabienia naszej gospodarki (ostatnim potwierdzeniem niekorzystnej tendencji był kolejny spadek PMI w czerwcu) coraz bardziej skłaniają do gołębiego nastawienia w polityce pieniężnej. W tej sytuacji zmiana stóp na dzisiejszym posiedzeniu, a nawet wyraźny komunikat, że kolejnym ruchem RPP będzie cięcie kosztu pieniądza, wydają się bardzo mało prawdopodobne. Uzasadnione wydaje się odsunięcie tego na czas po wakacjach.
Rynki nieruchomości
Wyraźnego ochłodzenia koniunktury doświadczyło w czerwcu brytyjskie budownictwo. Wskaźnik PMI obrazujący aktywność w tym sektorze spadł do 48,2 pkt z 54,4 pkt w maju. Tak nisko nie był od 2,5 roku. Jednocześnie miesięczny regres wskaźnika był największy od lutego 2009 r. Tak dużą zniżkę tłumaczy się między innymi dodatkowym dniem wolnym od pracy, jaki mieliśmy w czerwcu w Wielkiej Brytanii, ale nie podlega wątpliwości, że warunki w branży pogorszyły się. Spowolnienie najmocniej dotknęło segment mieszkaniowy oraz infrastrukturalny. W części komercyjnej, związanej z biurami, magazynami i centrami handlowymi, mieliśmy wciąż jeszcze ożywienie koniunktury, ale najsłabsze od 28 miesięcy. Po 8 miesiącach wzrostu nowych zamówień czerwiec przyniósł nieznaczny ich spadek. Jednakże regres w tym względzie i tak był największy od ponad 3 lat. Firmy budowlane w perspektywie 12 miesięcy spodziewają się poprawy koniunktury. Jednak poziom optymizmu jest wyraźnie poniżej długoterminowej średniej i najniżej od jesieni 2011 r.
HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
- Bilans danych o czerwcowej aktywności gospodarek na świecie potwierdza pogrążanie się globalnej koniunktury w stagnacji
- Brytyjskie budownictwo doświadczyło w czerwcu największego osłabienia koniunktury od ponad 3 lat
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także:
Mieszkaniówka napędza amerykańskie budownictwo
oprac. : Home Broker
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki nieruchomości, nieruchomości, ceny nieruchomości, ceny nieruchomości na świecie
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)