eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweInwestycje w grunty chronią przed inflacją

Inwestycje w grunty chronią przed inflacją

2012-07-12 00:15

Inwestycje w grunty chronią przed inflacją

Inwestycje w grunty © makspogonii - Fotolia.com

Obawa przed inflacją oraz niepewność na giełdzie skłaniają inwestorów do poszukiwania nowych, mniej ryzykownych rozwiązań inwestycyjnych. W obecnej sytuacji rynkowej, interesującą alternatywą dla klasycznych lokat stały się inwestycje w nieruchomości, w szczególności zaś - w grunty. Według ekspertów Noble Banku, w minionym roku inwestycje w grunty stały się nie tylko skuteczną tarczą, w wielu przypadkach chroniącą kapitał przed kryzysem i inflacją, ale też często były źródłem satysfakcjonującego zysku.

Przeczytaj także: Inwestycje w grunty opłacalne?

Ceny gruntów rosną nieprzerwanie od kilku lat, a jednocześnie wiele działek można wciąż kupić relatywnie tanio. Inwestycja w ziemię jest bezpieczna, ma wysoki potencjał zysku, nie generuje wielu dodatkowych kosztów, a ponadto stwarza liczne możliwości (np. przekształcenie czy parcelacja). Szczególny wzrost rynku przewidywany jest w sektorze gruntów zlokalizowanych na obrzeżach największych polskich aglomeracji, w promieniu 10-45 km od centrum.

Kontekst rynkowy i ryzyko inflacyjne

Wraz ze wzrostem niepewności na giełdzie, rośnie zainteresowanie nowymi rozwiązaniami inwestycyjnymi. Spadające ceny akcji kierują uwagę inwestorów na bezpieczniejsze instrumenty finansowe, takie jak obligacje czy lokaty terminowe. Pomimo jednak, że ryzyko poniesienia nominalnej straty na inwestycji znacząco spada, ryzyko realnego spadku wartości inwestycji jest już istotne. Ma to związek z utrzymującym się od dłuższego czasu wysokim poziomem wskaźnika inflacji. Przedstawiciele banków, ankietowani przez Pentor i Związek Banków Polskich przewidują, że inflacja na koniec 2012 r. wyniesie w Polsce 4,43%, licząc rok do roku. Inwestorzy intensywnie poszukują rozwiązań, które pomogą im się przed nią zabezpieczyć. Wzrasta zainteresowanie alternatywnymi inwestycjami – z jednej strony, mniej ryzykownymi niż akcje, z drugiej – oferującymi potencjalne zyski wyższe niż na lokatach.

Stąd też wzrost zainteresowania gruntami inwestycyjnymi. Co prawda trudno dokładnie oszacować docelową ceną sprzedaży gruntu kupionego inwestycyjnie, ale dotychczasowy wzrost cen potwierdza, że grunty mogą stanowić nie tylko skuteczną tarczę antyinflacyjną, ale też są aktywem generującym atrakcyjne stopy zwrotu. Gwarancję popytu stanowi fakt, że ziemia to dobro z natury skończone – nie można go doprodukować, stworzyć ani zastąpić. Liczba gruntów jest ograniczona i to jest podstawowym powodem przewagi popytu nad podażą. Przestrzeń, szczególnie w okresie ekspansji terenów mieszkalnych, jest i będzie potrzebna.

fot. makspogonii - Fotolia.com

Inwestycje w grunty

Inwestycja w ziemię jest bezpieczna, ma wysoki potencjał zysku, nie generuje wielu dodatkowych kosztów, a ponadto stwarza liczne możliwości (np. przekształcenie czy parcelacja)

Posiadanie gruntów w portfelu inwestycyjnym zwiększa także odporność na wahania koniunkturalne, co dobitnie pokazuje okres ostatniego dziesięciolecia. Wzrost cen nieruchomości gruntowych, który notujemy od powstania w Polsce wolnego rynku, nabrał dynamiki w 2003 r. Wielu ekspertów za główny katalizator uznaje oczekiwanie na przystąpienie Polski do UE, które miało miejsce w 2004 roku. Niemniej, należy także wziąć pod uwagę stan gospodarki światowej – rok 2003 to pierwsza faza hossy zarówno na rynku nieruchomości mieszkaniowych, jak i na rynku kapitałowym, trwająca nieprzerwanie do połowy 2007 r. Wraz z nadejściem kryzysu finansowego Polska gospodarka doświadczyła silnego załamania na rynku kapitałowym oraz spadku cen nieruchomości mieszkalnych. Nie miało jednak miejsca załamanie cen gruntów, a jedynie ich stabilizacja (2009-2010), a następnie powrót do trendu wzrostowego.

W ostatnim roku inwestycja w grunty w wielu przypadkach nie tylko stała się tarczą efektywnie chroniącą kapitał przed kryzysem i inflacją, ale też pozwoliła na wygenerowanie wysokich stóp zwrotu, zarówno w zakresie inwestycji na dużą, jak i małą skalę. Można przypuszczać, że stabilizacja na rynkach światowych i powrót do trendu wzrostowego na rynkach kapitałowych będzie dodatkowym, solidnym bodźcem to utrzymania atrakcyjnego poziomu zysku z inwestycji w grunty jak to miało miejsce przed kryzysem z 2007 r.

 

1 2 3

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: