eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweInwestycje w grunty chronią przed inflacją

Inwestycje w grunty chronią przed inflacją

2012-07-12 00:15

Przeczytaj także: Inwestycje w grunty opłacalne?


Dlaczego warto właśnie teraz inwestować w grunty

„Na wysoką atrakcyjność inwestycji w grunty składa się w obecnym momencie rynkowym kilka czynników. Z jednej strony - ceny gruntów rosną nieprzerwanie od 2004 roku, mimo iż w tym czasie odnotowaliśmy wiele turbulencji na rynkach finansowych. Z danych GUS wynika, że od roku 2008 do 2012 wartość gruntów rolnych w Polsce wzrosła o 100 %. Ostatnie lata pokazały, że cena działek była najmniej podatna na koniunkturę, co sprawia, że jest to inwestycja stabilna. Jednocześnie, na rynku nieruchomości zachodzi kilka zjawisk sprzyjających generowaniu przyszłego popytu. Mamy do czynienia z rozwojem największych miast i ich infrastruktury, dzięki czemu część terenów wokół dużych aglomeracji, które do tej pory były mało atrakcyjne, staje się pożądanych pod kątem zamieszkania. Dotacje z Unii Europejskiej zdynamizowały działania gmin, które rozwijają sieci kanalizacji i wodociągów, dzięki czemu uatrakcyjniają część gruntów. Zjawisku temu towarzyszą zmiany tendencji mieszkaniowych - coraz więcej osób chce zamienić własne M na dom pod miastem” – mówi Łukasz Nowakowski, Dyrektor Sprzedaży Noble Bank.

„Pomimo tej rosnącej dynamiki, ziemia - szczególnie położona dalej od ścisłego centrum, a więc w odległości 20-40 km od miasta – jest wciąż stosunkowo tania, a zastój na rynku stwarza klientom lokującym kapitał szanse do negocjowania bardzo korzystnych cen. W połączeniu z prognozą wzrostu popytu stwarza to wysoki potencjał zysku, rzadki przy inwestycjach, o tym poziomie bezpieczeństwa” – dodaje Łukasz Nowakowski, Dyrektor Sprzedaży Noble Bank.

Według Agencji Nieruchomości Rolnych, cena ziemi rolnej ulega powolnej stabilizacji, ale z optymistycznym wskazaniem na ciągły wzrost jej wartości. Planowane na 1 maja 2016r. wprowadzenie ułatwień proceduralnych dla obcokrajowców nabywających ziemię w Polsce, będzie kolejnym czynnikiem zwiększającym popyt i windującym ceny gruntów.

W jakie nieruchomości warto inwestować?


Trendy rynkowe - rozwój aglomeracji, obniżenie progu dostępności inwestycji

W najbliższych latach przewiduje się intensywny rozwój wszystkich większych miast w Polsce, ściśle powiązany z trendem ekspansji przestrzeni mieszkaniowych na tereny coraz bardziej oddalone od ścisłego centrum. Coraz popularniejsze stają się zarówno obrzeża, oddalone o 10-15km, jak i grunty w tzw. miastach satelitarnych. Są to mniejsze miejscowości, znajdujące się w odległości 30–40 km (w przypadku Warszawy nawet 50 km) od wielkomiejskich aglomeracji, które cechuje dobre połączenie komunikacyjne z miastem głównym (istniejące lub planowane). Areały ziemi w takich lokalizacjach będą cechowały się wysoką dynamiką wzrostu cen w najbliższych latach. Do liderów tego trendu, oprócz Warszawy, należeć będą takie ośrodki jak: Poznań, Wrocław, Szczecin, Trójmiasto oraz Aglomeracja Śląska.

„Dzięki rozwojowi infrastruktury, największy potencjał wzrostu cen widzimy w gruntach oddalonych o 10-20 km a nawet 40-50 od dużych aglomeracji. Pokonywanie większych dystansów dzięki lepszej komunikacji przestanie być barierą, a ceny dalej oddalonych działek niejednokrotnie nie przekraczają 60% ceny działki kupowanej w bliskim sąsiedztwie miasta. Jednocześnie, w tej samej miejscowości różnica ceny między ziemią rolną z potencjałem budowlanym a działką budowlaną wynosi 40-50%. Niejednokrotnie wystarczy uzyskać Warunki Zabudowy, dzięki czemu zmienia się przeznaczenie działki z rolnego na budowlane. Koszty takiej operacji są znikome (około 1% wartości działki), a działka jest zupełnie inaczej postrzegana przez potencjalnego nabywcę, przez co znacznie zyskuje na wartości. Możliwość łatwego przekształcenia jest z pewnością jednym z kryteriów, które – obok lokalizacji – bierzemy aktualnie pod uwagę wybierając inwestycje“ – mówi Łukasz Nowakowski, Dyrektor Sprzedaży Noble Bank.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: