eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweRachunek bankowy po śmierci posiadacza

Rachunek bankowy po śmierci posiadacza

2012-07-15 00:15

Przeczytaj także: Rachunek bankowy: dyspozycja na wypadek śmierci


Koszty pogrzebu

Podobnie jak wkład wypłacony tytułem omówionej dyspozycji, do spadku po posiadaczu rachunku nie wchodzi kwota wypłacona przez bank ze środków zgromadzonych na koncie zmarłego posiadacza na pokrycie kosztów pogrzebu osobie, która przedstawiła rachunki stwierdzające wysokość poniesionych przez nią kosztów. Limit takiej wypłaty określony jest mało precyzyjnie - do wysokości nieprzekraczającej kosztów urządzenia pogrzebu zgodnie ze zwyczajami przyjętymi w danym środowisku.

Rachunek wspólny

Wiele małżeństw zakłada i korzysta z rachunków wspólnych. Taka konstrukcja wyklucza, jak już wspomniano, możliwość złożenia dyspozycji wkładem na wypadek śmierci. Jednak zwykle (tutaj decydują zapisy umów i regulaminów bankowych) pozwala kontynuować rachunek także po śmierci współposiadacza, już na zasadzie konta indywidualnego albo bank dokonuje podziału środków, z czego połowę zalicza do spadku oczekując na zgłoszenie się spadkobierców.

Wspólne rachunki bankowe mogą być zakładane wyłącznie dla osób fizycznych albo dla kilku jednostek samorządu terytorialnego. W przypadku osób fizycznych otwierających wspólny rachunek bankowy bez znaczenia jest to, czy prowadzą one działalność gospodarczą. Dlatego też oprócz małżonków z tej sposobności korzystają również wspólnicy spółek cywilnych.

Pełnomocnictwo

Popularne pełnomocnictwa (upoważnienia) do rachunków bankowych nie zapewniają natomiast pełnomocnikowi prawnej możliwości dysponowania środkami mocodawcy po jego śmierci. Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 101 § 2 Kodeksu cywilnego umocowanie wygasa ze śmiercią mocodawcy lub pełnomocnika.

Podstawa prawna:
  • Ustawa z dnia 29.08.1997 r. Prawo bankowe (Dz. U. z 2002 r. nr 72, poz. 665 ze zm.)


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: