Wzrost sprzedaży na chińskim rynku mieszkaniowym
2012-07-13 13:05
Aż o 41% w skali miesiąca zwiększyła się w czerwcu sprzedaż mieszkań w Chinach. Wiąże się to z poluzowaniem przez bank centralny polityki pieniężnej, co uczyniło kredyty tańszymi.
Przeczytaj także: Będzie trudniej o przezwyciężenie kryzysu w strefie euro
Rynki finansowe
Z całej serii danych o kondycji chińskiej gospodarki, jakie dziś poznaliśmy, jedynie wzrost czerwcowej sprzedaży detalicznej wypadł nieco lepiej od oczekiwań, choć i tak przyniósł lekkie wyhamowanie w porównaniu z majem. Sprzedaż detaliczna podniosła się o 13,7% w skali roku wobec 13,8% miesiąc wcześniej. Zwyżka produkcji przemysłowej wyniosła 9,5% wobec 9,6% miesiąc wcześniej i 9,8% zapowiadanych przez ekonomistów. Wzrost gospodarczy wytracił w II kwartale tempo do 7,6% w ujęciu rocznym z 8,1% w trzech pierwszych miesiącach tego roku. Reakcje rynków mogą nieco zaskakiwać, bo rozczarowujące doniesienia z Chin, których negatywną wymowę wzmacniają obniżenie prognozy tegorocznego wzrostu koreańskiej gospodarki przez tamtejszy bank centralny oraz spadek PKB Singapuru w II kwartale, wcale nie wywołują zniżek akcji, czy surowców. Inwestorzy najwyraźniej odbierają te informacje jako zapowiedź dalszego stymulowania chińskiej gospodarki. Na dłuższą metę słabnięcie tej gospodarki to zła wiadomość dla ryzykownych aktywów.
U nas nasila się dyskusja publiczna członków Rady Polityki Pieniężnej na temat przyszłych zmian stóp procentowych. Szef NBP, Marek Belka, wyraźnie łagodzi swoje nastawienie i daje do zrozumienia, że jest gotów poprzeć wycofanie się z niedawnej podwyżki kosztów pieniądza. Natomiast Jan Winiecki z RPP jest przeciwny takiemu krokowi, wątpiąc, czy pomoże on gospodarce. Wcześniej Elżbieta Chojna-Duch wskazywała, że trzeba się głęboko zastanowić nad obniżką stóp w tym roku. Dzisiejsze dane o czerwcowej inflacji będą zapewne ważnym elementem tych rozważań. Mniejszy od oczekiwanego wzrost nasilałby oczekiwania na cięcie kosztu pieniądza.
Rynki nieruchomości
Aż o 41% w skali miesiąca zwiększyła się w czerwcu sprzedaż mieszkań w Chinach. Wiąże się to z poluzowaniem przez bank centralny polityki pieniężnej, co uczyniło kredyty tańszymi. Wartość zakupionych mieszkań podliczono na 83 mld USD, najwięcej w tym roku. W całym pierwszym półroczu obecnego roku sprzedaż była o 6,5% niższa niż w takim samym okresie 2011 r. Pod względem powierzchni sprzedaż w I połowie 2012 r. obniżyła się w ujęciu rocznym o 11,2%, do 353,5 mln m2.
Z obliczeń CBRE Group wynika, że Hong Kong oraz Nowy Jork są najdroższymi miastami pod względem czynszów wynajmu powierzchni handlowych. W Hong Kongu w I kwartale roczne koszty podskoczyły o 19% w ujęciu rocznym, do 3864 USD za stopę kwadratową, a w Nowym Jorku o 15,1%, do 2475 USD.
Największy wzrost czynszów miał miejsce w Waszyngtonie i sięgnął 60%. Wyraźne zniżki zanotowano w Brisbane oraz Sydney, o 15%. Jednocześnie Sydney utrzymało 3. pozycję wśród miast z najwyższymi czynszami. W skali świata wyliczono 0,8% wzrostu czynszów w skali kwartału.
HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
- Niższy od oczekiwanego wzrost czerwcowej inflacji w Polsce nasilałby dyskusję nad zasadnością rychłego obniżenia stóp procentowych
- W słabych wynikach chińskiej gospodarki inwestorzy dostrzegają szansę na dalsze stymulowanie koniunktury w tym kraju, co wywołuje optymistyczne reakcje na rynkach ryzykownych aktywów
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także:
Mieszkaniówka napędza amerykańskie budownictwo
oprac. : Home Broker
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki nieruchomości, nieruchomości, ceny nieruchomości, ceny nieruchomości na świecie
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)