Leasing konsumencki samochodu także dla zadłużonych
2012-07-17 13:41
Przeczytaj także: Leasing konsumencki czy kredyt samochodowy?
W teorii leasing konsumencki mógłby być sposobem na obejście restrykcyjnych zaleceń zawartych w Rekomendacji T. Jednak żaden z banków ankietowanych przez Powszechny Dom Kredytowy nie przyznał się do korzystania z takiej możliwości. Wszystkie zapewniają, że przy badaniu zdolności kredytowej klienta obciążenie z tytułu leasingu konsumenckiego zostanie potraktowane dokładnie tak, jak rata kredytu samochodowego w tej samej wysokości. Co ciekawe, o raty leasingowe, w odróżnieniu od rat kredytów, żaden bank nie pyta wprost. We wniosku kredytowym klienci są pytani tylko o „inne stałe zobowiązania” – i wypełniając to pole powinni pamiętać o wcześniej zawartych umowach leasingowych.
Banki bazują na oświadczeniach klientów
Między kredytem a leasingiem konsumenckim jest jeszcze jedna, bardzo istotna różnica. Informacje o zobowiązaniach kredytowych konsumentów są zgromadzone w bazie Biura Informacji Kredytowej. Banki mają nie tylko prawo, ale wręcz obowiązek, by przed udzieleniem kredytu sprawdzić, jak bardzo zadłużona jest osoba składająca wniosek i jak reguluje swoje zobowiązania. Nie ma natomiast analogicznej bazy z informacjami o zobowiązaniach wobec firm leasingowych. Dopiero gdyby klient nie płacił terminowo rat, informacja o tym mogłaby zostać zgłoszona do jednego z Biur Informacji Gospodarczej. Banki muszą więc bazować przede wszystkim na oświadczeniu osoby wnioskującej o kredyt. Tylko gdy przyszły kredytobiorca ma swój podstawowy rachunek w tej samej instytucji, w której stara się o kredyt, weryfikacji można dokonać na podstawie historii tego rachunku. Wszystkim innym klientom banki mogą jedynie przypominać o odpowiedzialności wynikającej z art. 297 Kodeksu karnego. Mówi on m.in., że złożenie nierzetelnego, pisemnego oświadczenia dotyczące okoliczności o istotnym znaczeniu dla uzyskania kredytu jest zagrożone karą od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.
Piotr Ceregra,
Przeczytaj także:
Samochód na raty coraz droższy. Jak sobie radzić?
![Samochód na raty coraz droższy. Jak sobie radzić? [© Pio Si - Fotolia.com] Samochód na raty coraz droższy. Jak sobie radzić?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/kredyt-samochodowy/Samochod-na-raty-coraz-drozszy-Jak-sobie-radzic-244204-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)