eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweUwaga na kredyty gotówkowe z "haczykami"

Uwaga na kredyty gotówkowe z "haczykami"

2012-07-22 00:30

Uwaga na kredyty gotówkowe z "haczykami"

Uwaga na kredyty gotówkowe z "haczykami" © pressmaster - Fotolia.com

Mimo że banki kuszą atrakcyjnymi promocjami na kredyty gotówkowe i reklamami z korzystnymi warunkami swoich ofert, to decyzję o zaciągnięciu pożyczki warto dobrze przemyśleć. Wcześniej dobrze jest też poznać ewentualne "haczyki", które czyhają na klientów kredytów gotówkowych.

Przeczytaj także: Gdzie po kredyt gotówkowy?

Niska rata – czasem tylko z pozoru

Przekazy i ulotki reklamowe zachęcają niskimi ratami nawet w wysokości 10 czy 20 złotych miesięcznie. Czy rata o takiej wysokości rzeczywiście jest tania? – Tak niskie raty oczywiście są możliwe, ale w przypadku pożyczki w wysokości 500zł lub 1000zł, zaciągniętej na okres 5 lat. Gdy pożyczka zaciągana jest na okres np. 20 lat, koszty kredytu automatycznie rosną, a oprocentowanie będzie droższe, niż gdyby kredyt spłacony był w ciągu roku. Niska rata w połączeniu z długim okresem kredytowania oznacza więc rzeczywiste, wysokie koszty pożyczki - tłumaczy Mariusz Frątczak, Goldenegg i Związek Firm Doradztwa finansowego (ZFDF).

Pozornie mała rata to jednak nie koniec pułapek. Banki oferują niskie oprocentowanie pożyczki, ale w zamian wymagają wykupienia ubezpieczenia, bądź dodatkowego produktu, a to nie zawsze jest opłacalne. - Warto dokładnie przyjrzeć się ofercie promocyjnej, ponieważ często wiąże się ona z koniecznością otworzenia rachunku w danym banku lub przyjęcia karty kredytowej. Należy być więc uważnym i sprawdzić, czy koszt, który poniesiemy z tytułu dodatkowych produktów nie przekroczy kwoty, którą zaoszczędzimy w promocji – radzi Paweł Majtkowski, Expander i ZFDF.

Po kredyt gotówkowy najlepiej udać się do banku

Poza bankami na rynku działa wiele instytucji oferujących szybkie kredyty bez zbędnych formalności do kwoty 10 tys. złotych. Oferty tych firm kuszą przede wszystkim brakiem skomplikowanych procedur i konieczności przedstawienia odpowiedniej zdolności kredytowej i czystej historii w Biurze Informacji Kredytowej, która dla banku jest podstawowym kryterium, decydującym o przyznaniu kredytu. Dlaczego więc lepiej udać się po pożyczkę do banku? – Tego typu instytucje finansowe teoretyczne muszą stosować się do tych samych przepisów, co banki, jednak umowy podpisywane z nimi mogą być obarczone ryzykiem. Przede wszystkim takie firmy nie są objęte nadzorem specjalistycznych organów takich jak KNF, co skutkuje możliwością naruszenia prawa i działania na szkodę klienta - tłumaczy Mariusz Frątczak, Goldenegg i ZFDF.

fot. pressmaster - Fotolia.com

Uwaga na kredyty gotówkowe z "haczykami"

Po kredyt gotówkowy, przed odwiedzeniem konkurencji, najlepiej w pierwszej kolejności wybrać się do własnego banku, który być może zaoferuje specjalną ofertę pożyczki

Na co zwrócić uwagę zaciągając szybką pożyczkę w instytucji finansowej innej niż bank? – Należy sprawdzić, czy umowa zawiera wszystkie ważne elementy, takie jak: informacje o całkowitych kosztach kredytu, wysokość rocznej stopy oprocentowania i ewentualne warunki jej zmiany, wysokość wszystkich opłat, prowizji, a także kosztów związanych z rozpatrzeniem wniosku kredytowania, przygotowania i zawarcia umowy. W umowie nie powinno też zabraknąć informacji o możliwości wcześniejszej spłaty zadłużenia i związanych ze spłatą konsekwencji finansowych – radzi Mariusz Frątczak, Goldenegg i ZFDF. Na tym jednak nie koniec ważnych wskazówek. Jak potwierdza ekspert ZFDF, konieczne jest również kontrolowanie łącznej kwoty wszystkich opłat związanych z szybką pożyczką, które nie powinny przekroczyć 5% wartości kwoty udzielanego kredytu.

Doradca pomoże dobrze wybrać

Po kredyt gotówkowy, przed odwiedzeniem konkurencji, najlepiej w pierwszej kolejności wybrać się do własnego banku, który być może zaoferuje specjalną ofertę pożyczki. - W przypadku, gdy otrzymamy ciekawą propozycję, warto poprosić o wydruk symulacji z wysokością spłacanych rat w każdym miesiącu okresu kredytowania, który posłuży jako „podkładka”, gdy podejmiemy decyzję o zaciągnięciu pożyczki – radzi Mariusz Frątczak, Goldenegg i ZFDF.

Jeśli mamy trudność z wyborem kredytu możemy skorzystać z bezpłatnych usług doradcy finansowego, który dopasuje ofertę kredytową do naszej sytuacji i wybierze najlepszą spośród wielu produktów. Jego pomoc może okazać się nieoceniona jeśli chcemy zaoszczędzić czas i mieć pewność, że kredyt nie przekroczy naszych możliwości finansowych oraz nie wpędzi nas w pętlę zadłużenia. Dodatkowo od eksperta dowiemy się jak poprawić zdolność kredytową i jaką kwotę musimy zacząć oszczędzać, aby pozwolić sobie na upragniony wyjazd na narty czy kosztowne prezenty gwiazdkowe.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: