eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowePoziom długu publicznego wymaga stałej kontroli

Poziom długu publicznego wymaga stałej kontroli

2012-07-27 10:14

Poziom długu publicznego wymaga stałej kontroli

Poziom długu publicznego wymaga stałej kontroli © kentoh - Fotolia.com

Jeżeli Niemcy, Francja czy USA spróbowałyby przyłączyć się do strefy Euro, zostałyby teraz odrzucone - Roland Berger Strategy Consultants prezentuje wyniki swojej ekonomicznej i politycznej oceny publicznych akcji dłużnych.

Przeczytaj także: Dług publiczny najbogatszych krajów będzie rósł

Roland Berger Strategy Consultants przeprowadził ocenę długu publicznego w wielu krajach obejmując tak istotne gospodarki jak Chiny, Francja, Rosja i USA. Łącznie stanowią one 40% globalnego PKB, a całkowity poziom długu publicznego wynosi 13,95 biliona USD. W ocenie zwrócono uwagę na sześć dziedzin działania, zarówno dla krajów rozwiniętych jak i rozwijających się w znaczeniu politycznej i ekonomicznej kompatybilności. Podczas gdy rozwinięte, wysoko zadłużone kraje jak USA albo Francja, muszą utrzymywać poziom swojego długu pod kontrolą, szybko rozwijające się, mniej zadłużone kraje jak Chiny czy Rosja, muszą mieć się na baczności i unikać błędów, które popełniały kraje rozwinięte.

Dzisiejszy świat jest połączony, lokalne problemy stają się globalnymi wyzwaniami

Dziś większość krajów rozwiniętych, w tym Japonia, Wielka Brytania, Niemcy, Francja i USA nie spełniają kryteriów z Maastricht dotyczących długu i deficytów. Według tych kryteriów kraje, które chciałyby przyłączyć się do strefy Euro, muszą posiadać dług publiczny poniżej 60% PKB, a deficyt nie może przekraczać 3%. Obecnie strefa Euro i USA są zagrożone przez poziom długu wyższym niż górny pułap jakim jest 60%. Poziom długu publicznego w USA wynoszący 103% PKB jest wyższy niż jego wartość rynkowa. Francja, gdzie dług publiczny utrzymuje się na poziomie 86% PKB albo Niemcy z 85%, spotykają się z tą sama sytuacją. Dotyczy to również bezpośrednio Hiszpanii i Grecji: poziom długu publicznego w Hiszpanii przekroczył 70% PKB i 163% w Grecji. Oba kraje muszą również zbić stopę bezrobocia strukturalnego do 25%. Inny ważny czynnik kosztowy to rosnące wydatki na system socjalny ze względu na starzenie się populacji. " Dopóki stopy wzrostu gospodarczego i związane z tym zwiększające się opóźnienie w przychodach fiskalnych za odsetek długu publicznego, do tego czasu problem strukturalnych deficytów budżetowych pozostanie nierozwiązany", mówi Hendrik Bremer, Partner w Roland Berger Strategy Consultants i światowy ekspert firmy od długu publicznego. "Jeśli te problemy pozostaną nierozwiązane, kryzys długu publicznego będzie się tylko pogłębiał"

fot. kentoh - Fotolia.com

Poziom długu publicznego wymaga stałej kontroli

Rozwiązanie problemu długu publicznego powinno być numerem jeden na liście politycznych priorytetów w krajach wysoko zadłużonych

Ustanowienie priorytetów politycznych: we Francji i w USA inteligentna kombinacja krótko i długoterminowych działań jest niezbędna do redukcji długu publicznego

"Rozwiązanie problemu długu publicznego powinno być numerem jeden na liście politycznych priorytetów w krajach wysoko zadłużonych", mówi Wojciech Michałowski, Dyrektor w Roland Berger Strategy Consultants. "Ale obecnie preferowane działania mają swoje limity". Oprócz tradycyjnych działań, takich jak wyższe opodatkowanie albo cięcie wydatków spowoduje że, zadłużone kraje będą zmuszone również zwrócić uwagę na innowacyjne sposoby wychodzenia z długów. Mogą to być inwestycje w projekty w celu przyspieszenia wzrostu i realokacje budżetu na rzecz innowacji, edukacji, infrastruktury czy wydajnych systemów społecznych, aby pozostać konkurencyjnym. Mniejsza inflacja długu, docelowo z inflacją na poziomie 5-7% jest kolejnym długoterminowym rozwiązaniem. Według najnowszego badania na tematem długu publicznego, ten cel stworzy szanse na dalszy rozwój w nadchodzących latach.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: