Eurodolar zmierza w kierunku 1,20
2012-07-25 11:31
Główne wydarzenia dnia © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Z kolei źródła unijne informują, że istnieje ryzyko, iż Grecja nie spłaci swoich długów, przez co być może będzie konieczna kolejna ich restrukturyzacja. Agencja Moody’s IS również nie odpuszcza i wczoraj obniżyła perspektywę ratingu Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej do negatywnej. To wszystko przekłada się na wzrost awersji do ryzyka, jako, że jak na razie nie widać końca kryzysu zadłużeniowego w Europie, a wszelkie jak dotąd podjęte działania były doraźne.Być może przełom nastąpi dopiero w sytuacji, gdy europejscy politycy zostaną postawieni pod ścianą. Zdaniem Ewalda Nowotnego z ECB istnieją argumenty za przyznaniem Europejskiemu Mechanizmowi Stablizacyjnemu licencji bankowej, co pozwoli na zwiększenie jego zasobów kapitałowych (dostęp do pożyczek z ECB), a także otworzyłoby furtkę do zakupu obligacji pogrążanych w kryzysie krajów strefy euro. W reakcji na te dane euro zaczęło istotnie zyskiwać na wartości, jednak najprawdopodobniej będzie to chwilowy impuls do odreagowania. EUR/USD pozostaje bowiem w trendzie spadkowym, a wyłamanie dołem z zakresu wahań otworzyło drogę do spadków w rejon 1,20 i cel ten najprawdopodobniej będzie zrealizowany w najbliższych dniach.
Nie napawają optymizmem nie tylko dane napływające z Europy, ale również publikacje USA. Spada aktywność w sektorze przemysłowym krajów strefy euro. Nieznacznie lepiej jest w sektorze usług. Niższa dynamika wzrostu gospodarczego w Europie szkodzi innym gospodarkom.
Dzisiejszy odczyt indeksu nastrojów gospodarczych instytutu Ifo był słabszy. Wskaźnik ten spadł w lipcu do 103,3pkt. z 105,2pkt. w czerwcu po korekcie i ukształtował się na poziomie niższym niż zakładał konsensus rynkowy. Martwią także wstępne dane, jakie napłynęły zza oceanu w dniu wczorajszym. Indeks PMI dla amerykańskiego sektora przemysłowego spadł w lipcu do poziomu 51,8pkt. z 52,5pkt. Negatywnie rozczarował również indeks aktywności Richmond Fed, który spadł w lipcu do poziomu -17pkt. wobec oczekiwanego wzrostu. W związku ze słabymi danymi rośnie ryzyko, że wstępny odczyt amerykańskiego PKB za drugi kwartał również rozczaruje.
Najważniejsze wiadomości
- FR: W lipcu indeks PMI dla francuskiego sektora przemysłowego spadł do poziomu 43,6pkt. z 45,2pkt.
- FR: Indeks PMI dla sektora usług według wstępnych danych wzrósł w lipcu do poziomu 50,2pkt. z 47,9ppkt.
- GE: IIndeks PMI dla usług spadł nieznacznie do poziomu 49,7pkt. z 49,9pkt.
- GE: Według wstępnych danych indeks PMI dla przemysłu spadł w lipcu do poziomu 43,3pkt. z 45pkt.
- Chiny: Indeks PMI dla chińskiego przemysłu wzrósł w lipcu do 49,5pkt. z 48,2pkt. miesiąc wcześniej.
- E-Z: Moody's IS poinformował wczoraj o obniżeniu perspektywy ratingu Niemiec, Holandii i Luksemburga do negaywnej ze stabilnej.
- E-Z: Indeks PMI dla sektora przemyslowego spadł w lipcu do poziomu 44,1pkt. z 45,1pkt.
- E-Z: Indeks PMI dla sektora usługł w lipcu wzrósł do poziomu 47,6pkt. z 47,1pkt.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
Główne wydarzenia dnia
oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)