Kradzież dokumentów a wyłudzenia II kw. 2012
2012-07-27 10:52
Przeczytaj także: Kradzież dokumentów a wyłudzenia I kw. 2012
Co należy zrobić w przypadku utraty dokumentu?
"Zgubiłem dokumenty", "zgubiłem dowód osobisty", "ukradli mi paszport", "zgubiłem prawo jazdy" - gdy znajdą się Państwo w takiej sytuacji, należy jak najszybciej:
- Powiadomić oddział banku, w którym posiadamy rachunek lub którego jesteśmy stałym klientem (albo, gdy nie mamy konta bankowego, iść do banku, który przyjmuje zastrzeżenia nie tylko od swoich klientów - aktualna lista www.DokumentyZastrzezone.pl) - tak postępujemy zarówno w przypadku zwykłego zgubienia, jak i utraty dokumentu w wyniku kradzieży. Powiadomienie polega na złożeniu wniosku o zastrzeżenie dokumentu - dyspozycja jest potrzebna, aby bank wpisał zastrzeżenie do Centralnej Bazy Danych Systemu DZ.
- Powiadomić najbliższą jednostkę policji - jeśli dokument został utracony w wyniku kradzieży.
- Zawiadomić najbliższy organ gminy lub placówkę konsularną i wyrobić nowy dokument. Informacje dotyczące konieczności zawiadomienia organu gminy znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji - www.mswia.gov.pl .
System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE to ogólnopolski system zastrzegania skradzionych i zagubionych dokumentów tożsamości chroniący przed wyłudzeniami z ich użyciem.
Informacje z jednego banku, poprzez System DZ, są błyskawicznie przekazywane do wszystkich banków i instytucji korzystających z Systemu. Na życzenie Klienta może być wydane pisemne potwierdzenie przyjęcia dyspozycji.
Do najważniejszych dokumentów wykorzystywanych do poświadczania tożsamości zalicza się: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, książeczka marynarska, książeczka wojskowa, karta pobytu. Zastrzegać należy także: karty płatnicze, dowody rejestracyjne.
Karty na wakacje
- Znacząca większość osób wyjeżdżających na wakacje zabiera ze sobą kartę płatniczą, jako wygodny i bezpieczny instrument dokonywania płatności, jak również narzędzie umożliwiające dostęp do gotówki- również za granicą i bez konieczności korzystania z kantorów wymiany walut.
- Należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach bezpiecznego posługiwania się kartą- jest ona kluczem do naszych pieniędzy zgromadzonych na rachunku.
- Najprostsza reguła bezpieczeństwa to kierować się zdrowym rozsądkiem. Używajmy karty w miejscach, w których korzystalibyśmy z gotówki, starajmy się unikać korzystania z karty w miejscach, w których obawialibyśmy się zapłacić gotówką.
- Pamiętajmy, że karta powinna zawsze znajdować się w polu naszego widzenia. Niedopuszczalna jest sytuacja, w której np. osoba z obsługi restauracji bierze od nas kartę i znika z nią na zapleczu w celu dokonania transakcji.
- Nie zapisujmy numeru PIN na kartkach przechowywanych razem z kartą płatniczą, ani na samej karcie.
- W przypadku wypłat z bankomatów, szczególnie za granicą należy dokonywać takiej transakcji (o ile to możliwe) w znanych z Polski typach bankomatów. W przypadku gdy wygląd bankomatu budzi wątpliwości zrezygnujmy z wypłaty pieniędzy w takim urządzeniu i poszukajmy innego.
- Zawsze zasłaniajmy ręka klawiaturę na której wprowadzamy numer PIN.
- W przypadku gdy bankomat nie wydał nam karty lub pieniędzy, jak również gdy otrzymana przez nas kwota różni się od kwoty którą mieliśmy wypłacić- skontaktujmy się z wydawcą karty.
- Podstawową zasadą w przypadku problemów z kartą jest jak najszybszy kontakt z jej wydawcą, który pomoże w ich rozwiązaniu.
- W przypadku utraty karty (kradzież, zgubienie) konieczny jest niezwłoczny kontakt z wydawcą w celu dokonania zastrzeżenia karty.
- Pamiętajmy- mimo tego, że Polska jest liderem w zakresie bezpieczeństwa rynku kartowego, to wpływ na poziom tego bezpieczeństwa mają również osoby na codzień korzystające z kart- posiadacze.
- Karta płatnicza jest wygodnym, przyjaznym i bezpiecznym instrumentem płatniczym o szerokim zastosowaniu, jednak korzystając z niej należy pamiętać o zasadach bezpiecznego postępowania.
Do pobrania:
Przeczytaj także:
Kradzież dokumentów a wyłudzenia I kw. 2019
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
kradzież dokumentów, wyłudzenia, oszuści, oszustwa, oszustwa finansowe, System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE, dokumenty tożsamości
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)