Super Mario kieruje indeksy giełdowe na północ
2012-07-27 10:26
Indeksy giełdowe i Fixing NBP © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Neutralna sesja na Wall Street
Pojawił się, wygłosił kilka zdecydowanych i pokrzepiających zarazem zdań i uspokoił sytuację na rynkach. Relatywnie najmniejsze wrażenie magia Mario wywarła na naszych inwestorach.Nasze indeksy już od jakiegoś czasu wyraźnie różnią się zachowaniem od europejskiej czołówki. Kiedy inni rosną, my spadamy i na odwrót. Tak było również wczoraj. Mimo, że pozytywne wypowiedzi szefa ECB wpłynęły również na naszych inwestorów, w końcówce dnia zwyciężyła pokusa realizacji zysków. WIG20 zakończył dzień spadkiem o 0,2 proc. przy nadal niskim obrocie wynoszącym 540 mln zł.
Dla odmiany francuski CAC40 zakończył dzień wzrostem o 4,1 proc., niemiecki DAX o 2,8 proc., indeks DJ Euro Stoxx 50 urósł o 4,3 proc. Jeszcze wczoraj o poranku nic nie zapowiadało tak pozytywnego rozwoju wypadków. W zasadzie inwestorzy spodziewali się kontynuacji spadków. W samo południe kurs EUR/USD wyskoczył niespodziewanie w kierunku północnym.
fot. mat. prasowe
Indeksy giełdowe i Fixing NBP
Była to oczywiście reakcja na wypowiedzi Draghiego, który powiedział, że ECB zrobi wszystko co w jego mocy i co jest konieczne do przetrwania wspólnej waluty. Dodał również, że rozwiązanie problemu wysokich rentowności obligacji rządowych mieści się w mandacie ECB. Również w czwartek na temat Grecji wypowiadał się Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. Po spotkaniu z premierem Grecji w Atenach stwierdził, że Grecja pozostanie w strefie euro, ale oczywiście musi poprawić stan swoich finansów publicznych i gospodarki.
fot. mat. prasowe
WIG20 i Notowania Surowców
Pozytywne europejskie nastroje udzieliły się również inwestorom zza oceanu. Dow Jones zanotował wzrost o 1,7 proc., S&P500 o 1,6 proc., Nasdaq o 1,4 proc. W trakcie amerykańskiej sesji poznaliśmy kilka istotnych raportów makro. Na pierwszy ogień poszły tygodniowe dane o ilości nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Złożono tylko 353 tys. wniosków, przy prognozach mówiących o 380 tys. Jest to jeden z najniższych odczytów od prawie czterech lat.
Następny raport dotyczył zamówień na dobra trwałego użytku, który był dość mieszany. Wprawdzie odczyt zamówień na dobra trwałego użytku wzrósł w czerwcu o 1,6 proc., przy oczekiwaniach na poziomie 0,4 proc., jednak zamówienia po wyłączeniu środków transportu spadły o 1,1proc., chociaż prognozowano, że zostaną na niezmienionym poziomie. Następnie wyraźnie słabszy okazał się wynik podpisanych umów kupna domów w czerwcu, który spadł o 1,4 proc. m/m, a prognoza mówiła o wzroście o 0,3 proc. m/m.
Z ciekawostek, wyniki kwartalne publikował wczoraj Facebook. Poniósł stratę zgodną z oczekiwaniami, ale nie przedstawił żadnych prognoz. Został za to ukarany około dziesięcioprocentową przeceną akcji. Należy jednak podkreślić, że dane te nie miały najmniejszego znaczenia dla szerokiego rynku. Liczyła się tylko i wyłącznie poprawa nastrojów wywołana słowami Mario Draghi.
Dziś poznamy raport o amerykańskim PKB w drugim kwartale tego roku oraz indeks nastroju Uniwersytetu Michigan za lipiec. Przed sesją raporty kwartalne opublikują: Barclays, Chevron, Merck i Total. Do tej pory około połowa spółek z indeksu S&P500 opublikowała już swoje wyniki kwartalne. 65 proc. z nich przekroczyło szacunki analityków.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
oprac. : Eliza Dąbrowska / Noble Securities
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)