Tydzień banków centralnych
2012-07-30 11:26
Główne wydarzenia dnia © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Rynki liczą, że światowe banki centralne podejmą działania na rzecz wsparcia światowego wzrostu gospodarczego. Po piątkowych danych na temat amerykańskiego PKB, które były zgodne z konsensusem rynkowym oraz odczycie indeksu nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan, który spadł w lipcu mniej niż oczekiwano nie ma co liczyć na pośpieszne działania ze strony Fed. Z kolei wypowiedź Mario Draghiego, który zapewnił, że ECB zrobi wszystko w ramach swojego mandatu, aby uratować strefę euro oraz deklaracje kanclerz Niemiec i prezydenta Francji, że są zdeterminowani w swoich działaniach, by ratować euro rozbudziły spore oczekiwania, którym trzeba będzie sprostać, by pozytywny klimat inwestycyjny na rynkach utrzymał się. Zgodnie z informacja przekazaną przez agencję Bloomberg jeszcze przed czwartkowym posiedzeniem ECB Mario Draghi będzie rozmawiał z Jensem Weidmannem na temat wprowadzenia nowych środków mających na celu pokonanie kryzysu zadłużeniowego w strefie euro. Dalsze działania stymulujące gospodarkę są możliwe również ze strony Banku Anglii.Nastroje na rynkach będą w dużej mierze uzależnione również od sytuacji na rynku długu. Pod lupą znajdują się rentowności włoskich i hiszpańskich obligacji, które w zeszłym tygodniu osiągnęły rekordowo wysokie poziomy. Dzisiaj Włochy zaoferują obligację za 3-3,5mld EUR z terminem zapadalności w 2015, 2017 i 2022 roku.
Wzrost apetytu na ryzyko przekłada się na osłabienie dolara amerykańskiego względem głównych walut. Pod presją sprzedających znajduje się także jen japoński. Dzisiaj w nocy z Japonii zostały opublikowane bardzo słabe dane na temat produkcji przemysłowej w czerwcu. Z kolei dzięki lepszym nastrojom na rynkach zagranicznych złoty znów silnie zyskuje na wartości.
Najważniejsze wiadomości
- US: Indeks cen PCE wzrósł w II kwartale o 0,7% wobec 2,5% w pierwszym kwartale 2012 roku po korekcie.
- US: Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych w USA spadła w ubieglym tygodniu do 353tys. z 388tys. po korekcie tydzień wcześniej.
- US: Zamówienia na dobra trwałe w USA wzrosły w czerwcu o 1,6% miesiąc do miesiąca, tyle samo ile w maju po korekcie.
- US: Bazowy indeks cen PCE wzrósł w II kwartale o 1,8% wobec 2,2% w pierwszym kwartale 2012 roku po korekcie.
- E-Z: Markel i Hollande są zgodni w kwestii determinacji w ratowaniu strefy euro.
- PL: Zdaniem prezesa GUS prognozowane na 2012 rok 2,5% tempo wrzostu polskiej gospodarki jest nadal możliwe do osiągnięcia.
- US: Według wstępnych danych PKB w II kwartale 2012 wzrósł o 1,5%.
- US: Indeks Uniwersytetu Michigan spadł w lipcu do 72,3pkt. z 73,2pkt. miesiąc wcześniej.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
Główne wydarzenia dnia
oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)