eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweJak dobrać odpowiednie ubezpieczenie turystyczne?

Jak dobrać odpowiednie ubezpieczenie turystyczne?

2012-08-02 10:35

Jak dobrać odpowiednie ubezpieczenie turystyczne?

Jak dobrać odpowiednie ubezpieczenie turystyczne? © fotomek - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Podczas wakacji za granicą nawet niezbyt groźne wypadki mogą okazać się bardzo kosztowne. Poważniejsza choroba może być wręcz rujnująca, gdy koszty leczenia sięgną kilkudziesięciu tysięcy złotych. Łatwo można zabezpieczyć się przed takim zdarzeniem, wykupując polisę turystyczną. Chociaż tygodniowy wyjazd czteroosobowej rodziny można ubezpieczyć nawet za kilkadziesiąt złotych, zamierza to zrobić zaledwie co trzeci Polak. Przeczytaj, jak szybko i skutecznie wybrać tanią i dobrą polisę turystyczną.

Przeczytaj także: Ubezpieczenie podróżne - warto wykupić

fot. fotomek - Fotolia.com

Jak dobrać odpowiednie ubezpieczenie turystyczne?

Chociaż tygodniowy wyjazd czteroosobowej rodziny można ubezpieczyć nawet za kilkadziesiąt złotych, zamierza to zrobić zaledwie co trzeci Polak

Upadek Sky Club dotknął kilkanaście tysięcy osób, które wykupiły w biurze wycieczki. Klienci Alba Tour zostali pozostawieni sami sobie za granicą, bo nie starczyło pieniędzy na samoloty, mogące sprowadzić ich do kraju. Bankructwa biur podróży nie są czymś niecodziennym. Dwa lata temu również mieliśmy do czynienia z falą upadłości. Splajtował nawet mający długie tradycje Orbis Travel. Chociaż takie nagłaśniane przez media wydarzenia dotykają tylko części urlopowiczów, to jednak zwracają uwagę na nieprzewidywalne wypadki, które mogą słono kosztować turystów.

Tymczasem, tylko co trzeci Polak planuje wykupić ubezpieczenie turystyczne wybierając się na tegoroczne wakacje, wynika z badania Mondial Assistance i AC Nielsen. Zwykle bardziej zapobiegliwe są osoby z wyższym wykształceniem, między 40. a 59. rokiem życia. – Ta niechęć do ubezpieczania się w podróży jest wciąż zaskakująca. Nawet drobny uraz albo choroba, które zmuszą nas do wizyty u lekarza, mogą przecież słono kosztować – przestrzega Łukasz Wietrzyński z Deutsche Bank PBC. – Ubezpieczając całą rodzinę za kwotę już od kilkudziesięciu złotych, w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia jesteśmy w stanie uchronić się przed wydatkami rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych – dodaje.

Chociaż regularnie opłacamy składki na ubezpieczenie zdrowotne, nawet wypoczywając na terenie Polski jesteśmy narażeni na dodatkowe koszty związane np. z korzystaniem z usług prywatnych lekarzy czy w poważniejszych wypadkach - na leczenie w klinikach w turystycznych kurortach albo na rehabilitację.

fot. mat. prasowe

Turystyka i NNW w kraju

Ubezpieczenie turystyczne w kraju kosztuje grosze a może okazać się bardzo przydatne


W krajach Europy Zachodniej ubezpieczenia turystyczne są dużo bardziej popularne. Aż 2/3 wczasowiczów z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch, Hiszpanii, Austrii i Belgii planuje przed wyjazdem kupić polisę, wynika z badania Europe Assistance i Instytutu Ipsos. - Przyczyną jest nie tylko większa zamożność mieszkańców Europy Zachodniej, ale też różnice kulturowe. Polacy jeszcze z czasów PRL wynieśli przyzwyczajenie do pełnej darmowej opieki zdrowotnej dla każdego. Natomiast mieszkańcy Europy Zachodniej przyzwyczajeni są do bezpośrednich opłat za usługi medyczne. Wiedzą też, że dobrowolne ubezpieczenie pokrywa koszty takiego leczenia. Tymczasem dla polskiego turysty rachunek za założenie gipsu albo pobyt w szpitalu jest często szokujący – mówi Łukasz Wietrzyński z Deutsche Bank PBC.

Podobnie jak w innych kategoriach usług, także w ubezpieczeniach mamy do czynienia z cyfrową rewolucją. Rosnąca popularność marketów ubezpieczeniowych online to silny trend w Europie. Jak wynika z badań Ipsos, w podobny sposób w tym roku planowało kupić polisy 14 proc. Europejczyków.

fot. mat. prasowe

Turystyka i NNW za granicą

Za ubezpieczenie turystyczne nie musimy zapłacić dużo


Wysokie ryzyko – niskie wymagania

Każde biuro podróży ma obowiązek ubezpieczyć wszystkich klientów, którym sprzedaje wycieczkę. Jednak w przypadku takich firm, które konkurują ze sobą głównie ceną, kwestia ubezpieczenia często ograniczana jest tylko do wymaganego prawnie minimum. A to oznacza, że przyjęte kwoty mogą zabezpieczać nas jedynie od mało groźnych wypadków. Kiedy naprawdę zachorujemy czy ulegniemy jakiemukolwiek wypadkowi, może okazać się, że za wizytę w przychodni albo szpitalu będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni. A lekarze w kurortach cenią się wysoko, szczególnie w sezonie. Zdarzają się przypadki powikłań chorobowych, gdy turyści niespodziewanie muszą spędzić w szpitalu kilka, a nawet kilkanaście dni. W takim przypadku koszty leczenia mogą sięgać kilkudziesięciu tysięcy złotych.

fot. mat. prasowe

Ubezpieczenie turystyczne

Cena ubezpieczenie zależy od czasu i miejsca, gdzie spędzamy urlop


Przeczytaj także: Bezpieczny weekend majowy Bezpieczny weekend majowy

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Komentarz usunięty

  • W zależności od tego gdzie się jedzie

    miukosenka / 2015-06-24 12:25:29

    Ubezpeiczenei powinno być dobierane na podstawie twego gdzie się jedzie. Ponieważ w góry ważne było by nnw oraz wyokie ubezpieczneie leczenia, pamiętajmy o przelocie helikopterem ! To wlicza się w cenę kosztów leczenia.
    Natomiast nad morzem mało prawdopodobne jest, że zostaniemy zmuszeni do skorzystania z helikoptera. A raczej zostaniemy okradzeni. Mniej prawdopodobne jest tutaj złamania, a może utopienie się :)

    Warto poszukać czegoś w https://rankomat.pl/ubezpieczenia-turystyczne/kalkulator odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: