Gospodarka USA mniej aktywna
2012-08-02 12:19
Czy mario Draghi wygra batalię o odważniejsze wsparcie przez Europejski Bank Centralny walki z kryzysem zadłużeniowym na Starym Kontynencie - to najważniejsze pytanie tego tygodnia. Odpowiedź poznamy już dziś po południu. Od niej może zależeć nie tylko to, co będzie się działo na rynkach finansowych w najbliższych dniach, ale też i tygodniach. Chodzi nie tylko o samą koniunkturę na rynkach ryzykownych aktywów, o którą można się obawiać jeśli EBC nie podejmie bardziej zdecydowanej walki z kryzysem.
Przeczytaj także: Kolejne słabe dane z amerykańskiego rynku mieszkaniowego
Rynki finansowe
Chodzi również o długofalowe preferencje inwestorów, które w przypadku wdrożenia w życie zapowiedzi wykorzystania środków specjalnych funduszy i EBC do bezpośredniego skupu obligacji skarbowych, mogłyby odwrócić tendencje z ostatnich lat odwrotu kapitału ze strefy euro i jego napływ do Ameryki.
Taki scenariusz byłby tym bardziej realny, że Rezerwa Federalna poprzestaje na razie na deklaracjach o gotowości do dalszego wspierania gospodarki, nie precyzując przy tym, jakie kroki ma na myśli mówiąc o tym. Wczorajsze rozstrzygnięcia w sprawie polityki pieniężnej w USA nie wywołały większych emocji, co dodatkowo wskazuje na znaczenie dzisiejszych wiadomości z posiedzenia EBC.
Wydaje się przy tym, że oczekiwanie na przełom, jaki może przynieść jedno spotkanie EBC, jest przesadzone. Na rozwiązanie problemów Europy potrzeba sekwencji działań w kilku obszarach. Luzowanie monetarne może jedynie osłabiać napięcia na rynku długu, ale nie uzdrowi finansów publicznych i nie pobudzi wzrostu gospodarczego. Posiedzenie EBC ma więc dużo większe znaczenie dla koniunktury, zwłaszcza krótkoterminowej, na rynkach finansowych, niż dla gospodarek.
Rynki nieruchomości
Czerwcowe wydatki budowlane w Stanach Zjednoczonych były najwyższe od listopada 2009 r. W skali miesiąca podniosły się o 0,4%, do 842 mld USD w ujęciu zannualizowanym. W porównaniu z sytuacją sprzed roku wzrost sięgnął 9%. Motorem napędowym wydatków budowlanych w Ameryce jest sektor prywatny. Odnotował w czerwcu wzrost o 0,7% w skali miesiąca. W tym segmencie wyróżniało się budownictwo mieszkaniowe ze wzrostem o 1,3%, do 266 mld USD, najwyższego poziomu od stycznia 2009 r. Wartość projektów niemieszkaniowych w sektorze prywatnym podniosła się o 0,1%, a wydatki związane z remontami spadły o 0,8%. Wartość wydatków publicznych w branży budowlanej niewiele się zmieniła w czerwcu. W przypadku projektów federalnych doszło do spadku o 1,6%, w agencjach stanowych i lokalnych nastąpiła zwyżka o 0,2%.
Ciekawostką jest sprzedaż za 60 mln USD własnej 150-hektarowej wyspy na Seszelach przez najbogatszą Europejkę, Liliane Bettencourt.
HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
- Skala oczekiwań na odważniejsze włączenie się EBC do walki z kryzysem zadłużeniowym jest tak duże, że brak takich działań będzie dużym rozczarowaniem dla inwestorów
- Ożywienie budownictwa w USA nadal napędza sektor prywatny
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także:
Mieszkaniówka napędza amerykańskie budownictwo
oprac. : Home Broker
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki nieruchomości, nieruchomości, ceny nieruchomości, ceny nieruchomości na świecie
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)