Rating funduszy inwestycyjnych VII 2012
2012-08-06 00:05
Rating funduszy inwestycyjnych VII 2012 © Jacek Michiej - Fotolia.com
Przeczytaj także: Rating funduszy inwestycyjnych VI 2012
fot. Jacek Michiej - Fotolia.com
Rating funduszy inwestycyjnych VII 2012
Lipiec obfitował jednak także w dobre informacje dla uczestników funduszy inwestycyjnych. Powody do zadowolenia mogą mieć na pewno posiadacze funduszy polskich obligacji, zwłaszcza tych, które inwestują w papiery skarbowe. Poszukiwanie bezpiecznego azylu przez kapitał zagraniczny sprawiło, że rentowność naszych benchmarkowych obligacji dziesięcioletnich zeszła poniżej poziomu 5 proc., nie oglądanego od kilku lat. Dla posiadaczy jednostek funduszy dłużnych, zaangażowanych polskie obligacje skarbowe, oznacza to spore zyski. Tylko w jednym miesiąca średni wzrost ich wartości wyniósł 1,3 proc., przy czym zyski kilku najlepszych przekroczyły nawet 2 proc. Nieco słabiej poradziły sobie fundusze papierów dłużnych uniwersalne – średnia plus 1 proc. Niemniej, w obydwu przypadkach należy uznać to za bardzo dobre wyniki. Porównywalne zyski ostatni raz te fundusze notowały w styczniu br., zaś ich tegoroczne średnie zyski przekraczają już 5 proc.
fot. mat. prasowe
Stopy zwrotu funduszy na koniec lipca br. wg kategorii
W czołówce najbardziej zyskownych funduszy w lipcu dominują jednak produkty lokujące kapitał w aktywach denominowanych w walutach obcych. Ich wyniki po przeliczeniu na złote podbiło umocnienie naszej waluty. Zwłaszcza te, dla których główną walutą jest euro, które w złotych potaniało o 3,6 proc., wypadły najlepiej. Pozycja lidera należy tym razem do funduszy akcji europejskich rynków rozwiniętych, których jednostki walutowe zanotowały stopę zwrotu w wysokości 3,4 proc. O tym, jak duże znaczenie na ten wynik miał kurs walutowy, świadczy zysk, jaki wypracowały te fundusze w przypadku jednostek złotowych – jedynie 0,8 proc.
Siła rynku obligacji nie przełożyła się niestety na krajowy rynek akcji. Ponad 1,5-proc. spadek WIG-u i blisko 4-proc. w przypadku WIG20, przyczynił się do słabszych wyników funduszy akcji i mieszanych inwestujących głównie w Polsce. Listę funduszy o najniższych stopach zwrotu zamykają więc te specjalizujące się w akcjach krajowych małych i średnich spółek, ze średnią minus 2,6 proc.
oprac. : Bernard Waszczyk / Open Finance
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)