Lepszy klimat inwestycyjny na rynkach finansowych
2012-08-08 11:29
Główne wydarzenia dnia © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Bernanke podkreśla, że kondycja gospodarki amerykańskiej jest słaba i argumentuje, że rekordowe niskie stopy procentowe mogą przynieść ożywienie gospodarcze. Z kolei szef bostońskiego oddziału Fed Eric Rosengren powiedział we wtorek, że bank powinien zdecydować się na kolejny program skupu obligacji o takiej skali, która pozwoliłaby gospodarce stanąć na nogi. Rynki liczą również, że Mario Draghi przedstawi wkrótce konstruktywny plan, który zapobiegnie eskalacji kryzysu zadłużeniowego w strefie euro.Opublikowane w dniu wczorajszym dane na temat dynamiki zamówień w niemieckim przemyśle rozczarowały. Zamówienia spadły w czerwcu więcej niż zakładał konsensus rynkowy zarówno w ujęciu miesięcznym, jak i rocznym. Dzisiaj rynki z kolei oczekują na dane na temat produkcji przemysłowej, gdzie najprawdopodobniej odczyt będzie również słabszy. Jak na razie rynki ignorują słabsze dane w oczekiwaniu na działania ECB, przez co wszelkie korekty spadkowe na EUR/USD mają dość ograniczony charakter. Eurodolar wytracił nieco impet w okolicy górnego ograniczenia kanału spadkowego, jednak przełamanie tych okolic będzie technicznym impulsem do kontynuacji wzrostów na tej parze. Złoty jest w trakcie dynamicznej korekty od wczoraj, jednak duża różnica w stopach procentowych w Polsce i strefie euro powinna w średnim terminie wspierać naszą krajową walutę.
W dniu dzisiejszym poznamy kwartalny raport Banku Anglii na temat inflacji. Publikacja ta będzie ważną wskazówką co do dalszych działań ze strony Banku Anglii. Najprawdopodobniej zostaną obniżone zarówno prognozy wzrostu gospodarczego, jak i inflacji. Mervyn King podczas konferencji prasowej powinien zwrócić również uwagę na słabą koniunkturę gospodarczą w Wielkiej Brytanii, co zwiększy oczekiwania na działania stymulacyjne ze strony Banku Anglii.
Najważniejsze wiadomości
- E-Z: Indeks Sentix spadł w sierpniu do poziomu -30,3pkt. z -29,6pkt.
- GE: Zamówienia w przemyśle Niemiec spadły w czerwcu o 1,7% w ujęciu miesiąc do miesiąca wobec oczekiwanego wzrostu o 0,7% w maju po korekcie.
- GE: W czerwcu wartość wyrównanego sezonowo niemieckiego eksportu spadła o 1,5% w skali miesiąca, zaś import zmniejszył się o 3,0%.
- UK: Produkcja przemysłowa spadła w czerwcu o 2,5% w skali miesiąca i o 4,3% w ujęciu rocznym.
- UK: Produkcja wytwórcza spadła w czerwcu o 2,9% licząc miesiąc do miesiąca i o 4,3% w skali roku.
- GE: Zdaniem Juncker'a wyjćie Grecji ze strefy euro byłoby możliwe do przeprowadzenia, jednak nie jest to pożądany scenariusz.
- E-Z: Momentem krytycznym dla rynków może być wrzesień, kiedy to swoje decyzje w sprawie polityki monetranej ogłoszą ECB i Fed.
- US: Zdaniem Erica Rosengren'a z Fed bank centralny USA powinien zwiększyć ilość posiedanych obligacji państwowych i hipotecznych do czasu, aż kondycja amerykańskiej gsopodarki będzie satysfakcjonująca.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
Główne wydarzenia dnia
oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)