eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweAmber Gold na celowniku prokuratury i ABW

Amber Gold na celowniku prokuratury i ABW

2012-08-10 16:16

Amber Gold na celowniku prokuratury i ABW

ABW i prokuratura sprawdzają czy Amber Gold kupowała złoto © tiero - Fotolia.com

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku prowadzi postępowanie w sprawie możliwości nielegalnych operacji finansowych prowadzonych przez Amber Gold. Prokuratura oraz Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego sprawdzają między innymi czy gdańska spółka kupowała złoto.

Przeczytaj także: Amber Gold oddaje pieniądze? Kolejny termin wypłat

Według przedstawiciela prokuratury, zawiadomienie w sprawie Amber Gold wpłynęło 15 czerwca, a złożyć je miał bank BGŻ, prowadzący wcześniej rachunki Amber Gold. Treść zawiadomienia nie jest znana. Śledztwo zostało wszczęte 28 czerwca, a 3 lipca, po przejęciu śledztwa w sprawie z zawiadomienia Komisji Nadzoru Finansowego o prowadzenie przez Amber Gold działalności bankowej bez wymaganego zezwolenia, obie sprawy zostały połączone w jedno dochodzenie. W śledztwie uczestniczy również Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, której jednym z zadań jest rozpoznawanie i zwalczanie przestępstw ekonomicznych.

fot. tiero - Fotolia.com

ABW i prokuratura sprawdzają czy Amber Gold kupowała złoto

Trwa śledztwo prokuratury i ABW w sprawie Amber Gold. Służby sprawdzają czy gdańska spółka rzeczywiście kupowała złoto.

Tymczasem - jak wykazało krótkie śledztwo TVN24 - Amber Gold nadal przyjmuje wpłaty, tym razem już pod szyldem nowej spółki - PST S.A. Spółka ta została założona - jak wynika z wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym - 1 sierpnia 2012, a jej prezesem Zarządu jest Katarzyna Plichta, żona twórcy Amber Gold, Marcina Plichty (który jest jednocześnie członkiem Rady Nadzorczej nowo powołanej firmy). Według doniesień telewizji informacyjnej TVN24, zakres działalności PST S.A., podany w dokumentach rejestracyjnych, jest bardzo szeroki, obejmując ponad 150 pozycji - między innymi wydawanie gazet i książek, badanie rynku i opinii publicznej, wytwarzanie gotowych dań i posiłków, działalność holdingów finansowych, transport lotniczy, sprzątanie budynków czy sprzedaż dywanów.

Według przedstawicieli resortu sprawiedliwości, sam Plichta nie ma prawa do zasiadania w organach spółek handlowych, jako że był prawomocnie skazany. Jak stanowi art. 18 kodeksu spółek handlowych, osoby skazane prawomocnymi wyrokami za m.in. za przestępstwa przeciwko ochronie informacji, przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów, przestępstwa przeciwko mieniu, przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu czy przestępstwa przeciwko obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, nie mogą piastować w takich spółkach funkcji członka zarządu lub rady nadzorczej przez 5 lat od dnia uprawomocnienia się wyroku skazującego i nie wcześniej niż z upływem trzech lat od dnia zakończenia okresu odbywania kary.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: