Rynek czeka na banki centralne
2012-08-13 11:25
Główne wydarzenia dnia © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Na rynku walutowym obserwowaliśmy lekki spadek apetytu na waluty postrzegane jako bardziej ryzykowne, jednak na początku tego tygodnia sytuacja wydaje się już stabilizować. Rynki wierzą, że tylko kwestią czasu pozostaje to, kiedy banki centralne zdecydują się na działania wspierające gospodarkę.Prezes Fed w San Francisco powiedział w piątek, że bank powinien rozpocząć kolejną rundę skupu obligacji w celu szybszego obniżenia stopy bezrobocia. Takie wypowiedzi sprawiają, że rynek żyje nadziejami na przeprowadzenie kolejnej rundy ilościowego luzowania przez Fed. Inwestorzy śledzą również sytuację na włoskim i hiszpańskim rynku długu oraz oczekują na szczegóły możliwych interwencji ze strony ECB, a także moment kiedy Hiszpania zwróci się oficjalnie do EFSF/EMS o pomoc finansową. Co więcej, również furtka do dalszych działań ze strony Banku Japonii pozostaje otwarta po tym, jak wstępne dane na temat tempa wzrostu gospodarczego w Japonii w II kwartale okazały się słabsze od prognoz rynkowych. PKB wzrósł o 0,3% w ujęciu kwartalnym i o 1,4% w ujęciu zannualizowanym wobec odpowiednio 0,6% i 2,5% oczekiwanych przez rynek.
Poniedziałkowa sesja powinna przebiegać dość spokojnie ze względu na brak danych makro w kalendarium, jednak cały tydzień zapowiada się bardzo ciekawie. Przede wszystkim mamy sporo istotnych publikacji z USA, które w przypadku słabszych odczytu nasilą oczekiwania na QE3 przed dorocznym, zaplanowanym na 31 sierpnia sympozjum Fedu w Jackson Holle. We wtorek będą to dane na temat sprzedaży detalicznej, w środę produkcja przemysłowa, w czwartek indeks aktywności Filadelfia Fed a w piątek indeks nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan. Nie można zapominać również o ważnych danych z Europy takich jak wstępny odczyt PKB za II kwartał z Niemiec i strefy euro oraz indeks ZEW.
Najważniejsze wiadomości
- CA: Stopa bezrobocia wzrosła w lipcu do 7,3% w skali roku z 7,2%.
- CA: Zatrudnienie netto w lipcu spadło o 30,4tys. Wobec oczekiwanego wzrostu o 9tys.
- US: Indeks cen w imporcie spadł w lipcu o 0,6% licząc miesiąc do miesiąca i o 3,2% w skali roku.
- US: Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych spadła w ubiegłym tygodniu do 361tys. z 367tys. po korekcie tydzień wcześniej.
- US: Indeks cen w eksporcie wzrósł w lipcu o 0,5% w jęciu miesięcznym i spadł o 1,2% w skali roku.
- GE: Inflacja bazowa CPI nie zmieniła się w ujeciu miesięcznym i wyhamowała do 1,3% w skali roku.
- JP: Według wstępnych danych PKB w II kwartale wzrósł o 0,3% w ujęciu kwartalnym i o 1,4% w ujęciu zannualizowanym.
- GE: Inflacja CPI wzrosła w lipcu o 0,4% licząc miesiąc do miesiąca i wyniosła 1,7% w skali roku.
Głowne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
Główne wydarzenia dnia
oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)