eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweKursy walut a koszt wakacji za granicą

Kursy walut a koszt wakacji za granicą

2012-08-16 11:09

Przeczytaj także: Wakacje za granicą: kupić waluty w kantorze czy wymienić na miejscu?


Krótsze wakacje w Peru, bardziej wypasione w Brazylii

Z dużym prawdopodobieństwem zdecydowana większość rodaków nie wzięła po uwagę tego czynnika planując zagraniczne wakacje 2012 r. , lecz nie dlatego, że nie zależy nam na uzyskaniu jak największych korzyści za swoje ciężko zarobione pieniądze. Po pierwsze, Szwajcaria nie posiada dostępu do morza, co automatycznie wykreśla ją z listy potencjalnych urlopowych kierunków, ponieważ dla przeważającej części Polaków kryterium numer jest przywiezienie z ciepłego kraju brązowiutkiej opalenizny. Po drugie, powyższa analiza odnosi się do względnej zmiany wartości złotego wobec wybranych walut, natomiast bezwzględne różnice cen między poszczególnymi państwami są zbyt wysokie by je całkowicie pominąć. Za posiłek w restauracji w Szwajcarii zapłacimy znacznie więcej niż w Bułgarii czy Turcji, nawet po uwzględnieniu zmian notowań złotego i inflacji.

fot. mat. prasowe

Państwa, w których wypoczynek dla polskiego turysty podrożał najmocniej od lipca 2011r. do końca lip

Na niekorzystną zmianę kosztów wypoczynku afrykańskich państwach wpłynęła zarówno wysoka inflacja (Kenia 10,1 proc. r/r, Nigeria 12,9 proc. r/r), jak i umocnienie tamtejszych walut względem złotego


Turyści preferujący nieco więcej egzotyki niż na plaży Grecji w tym roku muszą albo znacznie skrócić planowane wypady zagraniczne, albo zaopatrzyć się w grubsze portfele. Po przeanalizowaniu danych dla blisko 100 państw z całego świata okazuje się, że realna siła nabywcza złotego najmocniej, bo o ponad 20 proc., spadła wobec następujących walut: saudyjskiego riala (-20,7 proc.), egipskiego funta (-21 proc.), wietnamskiego donga (-21,7 proc.), nigeryjskiej nairy (-22,2 proc.), peruwiańskiego nuevo sol (-23,3 proc.) i w końcu kenijskiego szylinga (-30,1 proc.). Na niekorzystną zmianę kosztów wypoczynku afrykańskich państwach wpłynęła zarówno wysoka inflacja (Kenia 10,1 proc. r/r, Nigeria 12,9 proc. r/r), jak i umocnienie tamtejszych walut względem złotego.

fot. mat. prasowe

Państwa, w których wypoczynek dla polskiego turysty potaniał lub podrożał w najmniejszym stopniu od

Lista państw, w których w 2012r. możemy kupić za złote więcej przyjemności niż przed rokiem, liczy jedynie trzy państwa


Z drugiej strony, ze względu na słabość naszej waluty, lista państw, w których w 2012r. możemy kupić za złote więcej przyjemności niż przed rokiem, liczy jedynie trzy państwa. Są to Brazylia (+4,9 proc.), Szwajcaria (+4,1 proc.) oraz Rumunia (+3,1 proc.). Wypoczynek w Brazylii potaniał na skutek sytuacji na rynku walutowym – na przestrzeni ostatniego roku inwestorzy masowo wycofywali kapitał z Brazylii sprzedając reala, ponieważ ta jedna z największych gospodarek wschodzących doświadczyła twardego lądowania, a tamtejszy bank centralny rozpoczął cykl gwałtownego obniżania stóp procentowych. Złoty, który przecież także ucierpiał na skutek ucieczki inwestorów z rynków wschodzących, zdołał się umocnić do reala o 10,1 proc., ale jednakowy jak przed rokiem budżet polskiego turysty nie kupił w sierpniu o jedną dziesiątą więcej, ponieważ połowę korzyści wynikającej ze zmiany kursu zjadła inflacja wynosząca w Brazylii 4,9 proc.

Dobra wiadomość dla osób, które w 2012r. nie wyjechały zagraniczne wakacje, jest taka, że złoty był w minionym roku jedną z najsłabszych walut na świecie, a co za tym idzie jest duża szansa, że za rok odrobi przynajmniej część strat względem głównych walut. Jeśli taki scenariusz się zrealizuje, w wakacje 2012 r. nasza waluta pozwoli kupić więcej przyjemności i dłuższe kąpiele słoneczne niż latem 2011r. Wprawdzie obserwując trwającą od kilku tygodni gwałtowną zwyżkę cen żywności na światowych rynkach, trudno oczekiwać, że nie przełoży się ona w najbliższych miesiącach na wyższą inflację (zwłaszcza na rynkach wschodzących), ale w perspektywie roku efekt ten może zostać zniwelowany przez korzystne zachowanie kursu złotego, jeśli tylko zagraniczni inwestorzy nie przestaną kupować naszej waluty z myślą o więcej niż jednej obniżce stóp procentowych w Polsce do wakacji 2013 r.

Łukasz Wróbel, Główny Analityk

poprzednia  

1 ... 3 4

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Kursy walut a koszt wakacji za granicą

    Martama / 2018-07-21 14:05:01

    Wiadomo że jak kantor zaniża kurs skupu waluty a zawyża sprzedaży to zapłacimy więcej, a koszt wymiany waluty to składowa urlopowych wydatków jeśli się wybieramy za granicę. Z tego względu aby nie ryzykować marną wyceną lepiej skorzystać z e-kantoru. Na Gieldawalut.com to np. standard, że klient kupuje po kursie który o grosz lub mniej się różni od średniego rynkowego, a maksymalny koszt wynosi 0,2% przy czym możliwe są zniżki, najprościej taką uzyskać korzystając z cashback. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: