eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeSpowolnienie chińskiej gospodarki

Spowolnienie chińskiej gospodarki

2012-08-23 12:31

Spowolnienie chińskiej gospodarki

Główne wydarzenia dnia © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Notatki z sierpniowego posiedzenia FOMC spełniły oczekiwania tych inwestorów, który liczą na to, że wkrótce Rezerwa Federalna przeprowadzi kolejną rundę łagodzenia polityki pieniężnej. Z protokołu wynika, że Fed może zdecydować się na taki krok, jeśli kondycja gospodarki amerykańskiej znacznie się nie poprawi.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Publikowane w ostatnim czasie dane z USA były mieszane, tak więc przed zaplanowanym na wrzesień posiedzeniem FOMC kluczowe będą dane z amerykańskiego rynku pracy za sierpień. Członkowie Fed podtrzymali opinię, iż niskie stopy procentowe powinny zostać utrzymane do końca 2014 roku oraz zwrócili uwagę na wiele zagrożeń dla kondycji gospodarki w USA w tym pogarszającą się sytuacje finansową w Europie oraz tzw. fiskalny klif. Tak więc są szanse na szybsze wprowadzenie QE3, jeśli kolejne dane potwierdzą, że ożywienie gospodarcze w USA wytraciło swój impet. Bardziej gołębia retoryka Fed została pozytywnie przyjęta przez rynki, które będą oczekiwały teraz konkretnych działań, a nie tylko deklaracji. Obserwujemy dalszą wyprzedaż dolara amerykańskiego względem innych walut.

Spowolnienie gospodarcze w Chinach także jest faktem. Ze wstępnych danych opublikowanych w sierpniu wynika, że opracowywany przez Bank HSBC indeks PMI dla chińskiego sektora przemysłowego spadł do 47,8pkt. z 49,3pkt., czyli po raz kolejny oddalił się od granicy 50pkt. oddzielającej wzrost od spowolnienia. Dane te wskazują na to, że Chiny aby uniknąć tzw. twardego lądowania będą potrzebowały kolejnych działań stymulujących gospodarkę. Pozytywnie zaskoczyły natomiast publikacje z Francji. Według wstępnych danych indeks PMI dla francuskiego sektora przemysłowego wzrósł w sierpniu do poziomu 46,2pkt. z 43,4pkt. Wyższy odczyt zanotował również indeks PMI dla usług, który uplasował się w tym miesiącu na poziomie 50.2pkt. Lepszy niż oczekiwano był także odczyt indeksu aktywności w niemieckim sektorze przemysłowym, który wzrósł w sierpniu do poziomu 45,1pkt.

Nieco słabszy okazał się odczyt indeksu PMI dla usług, gdzie wskaźnik ten zanotował spadek poniżej bariery 50pkt., a konkretnie do 48,3pkt. Dane na temat wskaźników aktywności dla strefy euro podobnie jak w przypadku Niemiec były mieszane. Generalnie jednak publikacje na temat wskaźników PMI dla Europy wpisują się dobrze w obserwowany w ostatnim czasie lepszy klimat inwestycyjny i rozbudzone nadzieje na QE3 w wydaniu Fed.

Dzisiaj w kalendarzu mamy zaplanowane spotkanie kanclerz Niemiec z prezydentem Francji. Rynki będą wyczekiwały na komunikat po tym spotkaniu, przede wszystkim by zobaczyć, czy stanowisko Niemiec w sprawie Grecji złagodniało. Jak na razie po wczorajszym spotkaniu Samarasa z szefem Eurogrupy wiemy, że o tym, czy Grecja dostanie dodatkowe dwa lata na przeprowadzenie reform zdecyduje raport Trojki. Ponadto poznamy bezrobocie tygodniowe i dane z amerykańskiego rynku nieruchomości, a także wstępny odczyt indeksu PMI dla USA.

Najwaznejsze wiadomości

  • CA: Sprzedaż detaliczna bez aut spadła w czerwcu o 0,4% w ujęciu miesięcznym wobec oczekiwanego wzrostu o 0,2%.
  • CA: Sprzedaż detaliczna spadła w czerwcu o 0,4% w ujęciu miesięcznym wobec oczekiwanego wzrostu o 0,1%.
  • E-Z: Zdaniem Posena z Banku Anglii ECB powinien interweniować na rynku długu, żeby obniżyć koszty finansowania Hiszpanii i Włoch.
  • E-Z: Zdaniem ministra finansów Holandii opóźnianie reform i cięć budżetowych przez Grecję nie jest dobrym pomysłem.
  • Chiny: Zgodnie z prognozami S&P chiński PKB wzrośnie o 8,0% w 2012 roku, a w 2013 roku przyśpieszy do 8,2%.
  • US:Sprzedaż domów na rynku wtórnym wzrosła w lipcu o 2,3% miesiąc do miesiąca do 4,47mln.
  • E-Z: Indeks PMI dla sektora usług spadł natomiast w sierpniu do 47,5pkt. z 47,9pkt.
  • E-Z: Indeks PMI dla sektora przemysłowego wzrósł w sierpniu do 45,3pkt. z 44pkt.

Główne wydarzenia dnia

fot. mat. prasowe

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: