eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowePolacy a parabanki

Polacy a parabanki

2012-08-27 10:53

Przeczytaj także: Parabanki bez nadzoru


Czy czytasz umowę?

Ponad połowa ankietowanych (52 proc.) zadeklarowała, że przed podpisaniem umowy dotyczącej pożyczki lub zainwestowania pieniędzy czyta zawarte w niej warunki. Natomiast aż co piąty badany (20 proc.) nie robi tego nigdy, a co dziesiąty respondent robi to tylko przy inwestowaniu lub pożyczaniu dużych kwot. Blisko jedna piąta Polaków (18%) nie czyta warunków zawartych w umowie, ponieważ opiera się na doświadczeniu prawnika, który wytłumaczy mu jej postanowienia.

Warunki umowy czytają przede wszystkim osoby z największych miast Polski (62%), pracujące zawodowo (55%) oraz osoby z wyższym wykształceniem (70%).

Zapisów w umowie częściej od pozostałych nigdy nie czytają osoby młode – w wieku 15-19 lat (42%), z podstawowym wykształceniem (34%), a także respondenci nie pracujący zawodowo (24%).

fot. mat. prasowe

Czy przed podpisaniem umowy czyta Pan(i) zawarte w niej warunki?

Ponad połowa ankietowanych (52 proc.) zadeklarowała, że przed podpisaniem umowy dotyczącej pożyczki lub zainwestowania pieniędzy czyta zawarte w niej warunki


Pożyczka w parabanku

Polacy zapytani o to, czy zdecydowaliby się na pożyczkę w parabanku w zdecydowanej większości deklarowali, że nie (75%), 3% była odmiennego zdania, a ponad jedna piąta (22%) miała trudności z udzieleniem odpowiedzi na to pytanie.

Wśród osób, które opowiedziały, że zdecydowałyby się na pożyczkę w parabanku znajdują się głównie osoby z zawodowym wykształceniem (5%), oraz osoby, których dochody miesięczne mieszczą się w przedziale 1501-2500zł.

fot. mat. prasowe

Czy zdecydowałby się Pan(i) na pożyczkę w parabanku?

Polacy zapytani o to, czy zdecydowaliby się na pożyczkę w parabanku w zdecydowanej większości deklarowali, że nie (75%), 3% była odmiennego zdania

Osoby w wieku 40-49 lat (80%), mieszkające w miastach powyżej 500 tys. ludności (83%) oraz respondenci pracujący zawodowo częściej od pozostałych zadeklarowały, że nigdy nie zdecydowaliby się na pożyczkę w parabanku.

Parabanki - działania UOKiK

Prezes UOKiK prowadzi obecnie blisko 30 postępowań dotyczących instytucji parabankowych. Ocenia w nich m.in. jak sprawdzane jest zdolność kredytowa klientów, głównie w kontekście haseł reklamowych zachęcających do wyboru danej oferty: „pieniądze bez BIK”, „z komornikiem”, „na dowód”, „bez badania zdolności” itp. Analizowane są także umowy zawierane z konsumentami pod kątem występowania w nich klauzul niedozwolonych oraz sprzecznych z ustawą o kredycie konsumenckim. Wyniki analizy zostaną opublikowane jeszcze w tym roku.

Zmiany legislacyjne

W związku z rekomendacjami, jakie wypracowano w ramach współpracy pomiędzy instytucjami odpowiedzialnymi za rynek finansowy w Polsce, UOKiK przygotował propozycje zmian w prawie. Aby zwiększyć skuteczność naszych działań planujemy wprowadzenie do ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów przepisu, dzięki któremu będzie można informować wszystkich uczestników rynku o potencjalnym naruszeniu przepisów konsumenckich przez instytucje finansowe. Planujemy ponadto ograniczyć możliwość kwestionowania przez przedsiębiorcę rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji. Jest to szczególnie ważne np. dla rozstrzygnięć nakazujących zaprzestania stosowania określonej praktyki albo wycofania reklamy, która narusza zbiorowe interesy konsumentów.

Pomoc

Zachęcamy do zapoznania się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania dotyczące rynku usług finansowych. Przypominamy tez, że bezpłatnych porad konsumenckich w zakresie umów zawieranych z instytucjami finansowymi udzielają powiatowi i miejscy rzecznicy konsumentów. O pomoc można także poprosić Federację Konsumentów pod bezpłatnym numerem 800 007 707 lub w jej oddziałach, Stowarzyszenie Konsumentów Polskich odpowiada na pytania wysłane drogą elektroniczną pod adresem porady@dlakonsumentow.pl. Pomoc konsumencka w Polsce jest finansowana m.in. z budżetu UOKiK.

Informacje o badaniu
Badanie zostało przeprowadzone przez TNS Polska od 2 do 5 sierpnia 2012 roku, techniką wywiadu bezpośredniego wspomaganego komputerowo (CAPI), na reprezentatywnej, losowo wybranej próbie 1000 Polaków w wieku 15 i więcej lat.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: