Stabilna sesja na rynku walutowym
2012-08-28 13:22
Główne wydarzenia dnia © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Popołudniu uwaga rynków skupiła się na wystąpieniach członków FOMC. Charles Evans poparł ewentualny program QE3 w wydaniu Fed mający wsprzeć gospodarkę oraz wezwał do opracowania formalnych reguł, które pomagałyby w ustalaniu polityki monetarnej (np. utrzymywać ultra niskie stopy procentowe do momentu, aż stopa bezrobocia spadnie poniżej ustalonego poziomu). Pianalto z kolei powiedziała, że należy ocenić zarówno korzyści, jak i koszty wynikające z dalszego luzowania polityki monetarnej. Po raz kolejny w dniu wczorajszym zabrał głos Joerg Asmussen i oświadczył, że Europejski Bank Centralny opracowuje nowy program skupu obligacji, który nie będzie finansowaniem rządów przez ECB i będzie wymagał przeprowadzenie reform przez kraj ubiegający się o pomoc. To pomogło w podtrzymaniu pozytywnych nastrojów.Rząd Japonii w swoim miesięcznym raporcie przedstawił w sierpniu bardziej pesymistyczne oceny dotyczące japońskiej gospodarki i zwrócił uwagę na to, że dalsze spowolnienie koniunktury na świecie ( w szczególności w USA i Chinach) stanowi poważne zagrożenie dla Kraju Kwitnącej Wiśni, gdyż ciąży krajowemu eksportowi i produkcji przemysłowej. Obniżone zostały prognozy dotyczące popytu konsumentów, co również będzie miało negatywny wpływ na wzrost gospodarczy. Gorsze perspektywy dla japońskiej gospodarki sprawiają, że wzrosły oczekiwania na to, że podczas wrześniowego posiedzenia Bank Japonii pomyśli o dalszym luzowaniu polityki monetarnej.
W dniu dzisiejszym inwestorzy oczekują na publikację danych z gospodarki amerykańskiej. Poznamy indeks cen nieruchomości S&P/Case-Shiller, wskaźnik Conference Board oraz indeks aktywności produkcyjnej Fed z Richmond. Analitycy oczekują, że nastroje amerykańskich konsumentów nieznacznie wzrosną w sierpniu do poziomu 66pkt. oraz wyższego odczytu w przypadku pozostałych dwóch wskaźników. Z kolei słabsze publikacje będą kolejnym argumentem za podjęciem działań stymulacyjnych przez Rezerwę Federalną.
Najważniejsze wiadomości
- E-Z: ECB opracowuje nowy plan skupu obligacji, tak by rozwiąć wątpliwoości, że nie będzie w ten sposób finansował rządów.
- US: Zamówienie na dobra trwałe bez transportu spadły w lipcu o 0,4% w ujęciu miesięcznym wobec oczekiwanego wzrostu na poziomie 0,5%.
- GE: Indeks nastrojów gospodarczych Ifo spadł w sierpniu do poziomu 102,3pkt.
- PL: Zdaniem Marka Belki nastawienie RPP się zmieniła i Rada teraz bardziej myśli o perspektywie obniżek stóp niż ich podwyżek.
- PL: Zdaniem Kaźmierczaka można by rozważać redukcję kosztu kredytu na początku 2013r., gdyby w 2012 roku inflacja spadła wyraźnie poniżej 3%.
- PL: Członek RPP, Andrzej Kaźmierczak uważa, że obecnie jest zbyt wczesnie, aby rozważać obnizkę stóp procentowych.
- PL: Zdaniem Elżbiety Chojnej-Duch cel inflacyjny NBP jest zbyt restrykcyjny i powinien zostać zweryfikowany.
- PL: Wskaźnik wyprzedzający Koniunktury wzrósł w sierpniu do poziomu 143,2pkt. z 143,1pkt.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
Główne wydarzenia dnia
oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)