Jackson Hole na horyzoncie
2012-08-28 13:47
Rynki finansowe w dalszym ciągu pozostają w zawieszeniu, nie mogąc znaleźć impulsu do wykonania większego ruchu. W Europie po wczorajszej poprawie koniunktury na rynkach akcji, dziś mamy lekkie osłabienie.
Przeczytaj także: Dostępność mieszkań w Wielkiej Brytanii najwyższa od 15 lat
Rynki finansowe
Wrześniowy odczyt indeksu nastrojów niemieckich konsumentów, opracowywany przez Gfk, nie przyniósł zmian w porównaniu z sierpniowym odczytem. Z jednej strony została więc przerwana 3-miesięczna poprawa, z drugiej - indeks pozostawał blisko tegorocznego szczytu, jaki na poziomie 6 pkt został ukształtowany w marcu. Nastawienie konsumentów pokazuje wyraźnie, że obserwowane w ostatnich miesiącach znaczące ochłodzenie koniunktury w niemieckiej gospodarce nie dotyka wciąż jeszcze gospodarstw domowych. To dobra wiadomość, pozwalająca wierzyć, że u naszego zachodniego sąsiada nie pojawią się tendencje recesyjne, a skończy się na kilkumiesięcznej stagnacji gospodarczej.
Rynki finansowe w dalszym ciągu pozostają w zawieszeniu, nie mogąc znaleźć impulsu do wykonania większego ruchu. W Europie po wczorajszej poprawie koniunktury na rynkach akcji, dziś mamy lekkie osłabienie. Siłą wciąż wykazuje się euro, co skłania do wniosku, że wciąż decyzje inwestorów w dużym stopniu determinuje wiara w skuteczność walki z kryzysem w strefie euro. Jednocześnie na horyzoncie pojawia się coraz wyraźniej piątkowe wystąpienie Bena Bernanke na corocznym spotkaniu Rezerwy Federalnej w Jackson Hole.
To miejsce uzyskało sławę po tym, jak 2 lata temu właśnie tam Ben Bernanke zapowiedział dalsze działania stymulujące gospodarkę, które znalazły odzwierciedlenie w decyzji z początku listopada 2010 r. o II rundzie luzowania monetarnego. Teraz przeważają głosy, że piątkowe wystąpienie nie będzie tak przełomowe, choć przy utrzymującym się optymizmie na rynkach finansowych nie musi to zostać odebrane jako rozczarowujące wydarzenie.
Rynki nieruchomości
Lipcowa sprzedaż nowych domów w Australii spadła o 5,6% w skali miesiąca, do 5682 sztuk. Był to drugi najsłabszy wynik w historii tych danych. Sprzedaż domów obniżyła się o 5,5%, do najniższego poziomu od 2000 r., a regres w przypadku mieszkań wyniósł 6,4%. Australijski rynek nieruchomości jest śledzony przez analityków przez pryzmat efektów obniżek stóp procentowych, jakie nastąpiły w tym kraju w poprzednich miesiącach (o 0,75 pkt proc. w I połowie tego roku).
Równocześnie koszt pieniądza w tej gospodarce, wynoszący obecnie 3,5%, jest najwyższy w rozwiniętych gospodarkach.
Specyfiką australijskiej gospodarki jest również wysoka, ponad 9-proc., stopa oszczędności, jak również determinacja władz w wypracowaniu w tym roku pierwszej od 5 lat nadwyżki budżetowej.
Szwajcarski bank centralny ponownie zwraca uwagę na przegrzanie tamtejszego rynku mieszkaniowego, choć wskazuje przy tym na pierwsze symptomy schładzania się koniunktury w następstwie wprowadzonych 1 czerwca wyższych wymogów kapitałowych przy udzielaniu kredytów hipotecznych.
HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
- Dobre nastroje niemieckich konsumentów wskazują, że spowolnienie koniunktury nie dotyka wciąż jeszcze gospodarstw domowych
- Cięcia stóp procentowych nie przynoszą wciąż poprawy na australijskim rynku mieszkaniowym
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także:
Mieszkaniówka napędza amerykańskie budownictwo
oprac. : Home Broker
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki nieruchomości, nieruchomości, ceny nieruchomości, ceny nieruchomości na świecie
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)