Rynek nieruchomości i kredytów II kw. 2012
2012-08-29 10:46
Przeczytaj także: Rynek nieruchomości i kredytów I kw. 2012
„Obserwowane od kilku kwartałów wyniki sektora mieszkaniowego, a także wzrastające problemy z finansowaniem akcji kredytowej i ostanie kłopoty firm budowlanych, z których część zajmuje się również budownictwem mieszkaniowym, to poważne wyzwanie dla państwa, banków i obywateli. Należy opracować i wdrożyć program długoletniego oszczędzania w Polsce, w tym na cele mieszkaniowe i emerytalne.” – podkreśla Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich.
Zaskakująco dobrze – w świetle tej pogarszającej się akcji kredytowej - jawią się dane dotyczące rynku inwestycji mieszkaniowych. Według wstępnych danych, w okresie styczeń-czerwiec 2012 r. oddano do użytkowania 68.129 mieszkań, tj. o 24,9% więcej niż w analogicznym okresie roku 2011. W porównaniu z I półroczem 2011 r. do 80.681, tj. o 0,8% wzrosła także liczba mieszkań rozpoczętych, natomiast liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia utrzymała się na poziomie sprzed roku i wyniosła 88 076. Wynik ten był zdeterminowany dużą liczbą rozpoczętych budów w kwietniu, co można tłumaczyć wejściem w życie z dniem 29 kwietnia Ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Duża część deweloperów postanowiła rozpocząć budowę, zanim obejmą ich nowe przepisy.
Według badania zrealizowanego przez Centrum Badań Marketingowych INDICATOR i Warszawski Instytut Bankowości, pytani o ocenę sytuacji gospodarczej w bieżącym roku przedsiębiorcy z branży budowlanej obawiają się konsekwencji kryzysu. Zdaniem 30% właścicieli małych firm uważa obecne spowolnienie gospodarcze za główną barierę w rozwoju, podobnie – 31,7% - oceniają szefowie średnich firm. Wysoki odsetek badanych wskazuje także na wzrost konkurencji w branży, wzrost kosztów prowadzenia działalności oraz brak zamówień jako istotne zagrożenia w rozwoju. Blisko 70% nie planuje wzrostu zatrudnienia, ale także nie zamierza zwalniać pracowników. Złą koniunkturę w latach 2012-2013 przewiduje odpowiednio 16% małych i 12% średnich firm.
fot. mat. prasowe
Średnie ceny transakcyjne metra kwadratowego mieszkania w wybranych miastach
Informacje o badaniu
Badanie zrealizowane w I kwartale objęto łącznie prawie 1200 wywiadów: 600 z przedstawicielami małych przedsiębiorstw (o obrotach do 3,6 mln PLN rocznie) oraz 597 z przedstawicielami średnich przedsiębiorstw (o obrotach powyżej 3,6 mln do 30 mln PLN rocznie). Ponad 10% stanowili przedsiębiorcy z branży budowlanej.
Do pobrania:
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
rynek nieruchomości, rynek kredytów hipotecznych, rynek kredytów mieszkaniowych, rynek kredytów, ceny nieruchomości
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)