Polski PKB rośnie najsłabiej od 2009 roku
2012-08-30 13:10
Jedynie 2,4% wyniósł wzrost polskiego PKB w II kwartale. Tak słabego wyniku nie było od 2009 r. Najbardziej przyczyniła się do tego słabość popytu krajowego, na którym zaważył regres w obszarze akumulacji, czyli w tworzeniu majątku.
Przeczytaj także: W USA rosną ceny domów
Rynki finansowe
Najmniejszy od IV kwartału 2009 r. był przyrost spożycia indywidualnego, a największy od III kwartału 2009 r. — salda obrotów z zagranicą. Największą reakcję na te dane widać było na złotym, który dalej się osłabiał mimo znacznego spadku wczoraj.
Trwa wyczekiwanie na rynkach finansowych, a w takiej atmosferze coraz mniej inwestorów jest skłonnych wyprzedzać bieg zdarzeń. To skutkuje niewielkimi zmianami notowań w ostatnich dniach na większości rynków. Równocześnie jednak pozwala spodziewać się, że ruch następujący po stagnacji notowań będzie miał pokaźną siłę. Napędzać go będą wszyscy ci, którzy przez długi czas przyglądali się z boku biegowi wydarzeń, czekając na impuls do działania.
Trudność obecnej sytuacji polega na tym, że trudno wskazać, co mogłoby wyrwać rynki z marazmu. Mało realne jest rozczarowanie piątkowym wystąpieniem Bena Bernanke w Jackson Hole, bo niewiele osób liczy już teraz na zapowiedź kolejnego programu skupu aktywów w USA. Do słabych danych gospodarczych inwestorzy się przyzwyczaili i dopiero poważne ostrzeżenie przed recesją mogłoby zrobić na nich wrażenie.
Na pewno jednak zagrożeniem jest rosnący optymizm, który jest odzwierciedleniem coraz większych oczekiwań na dalsze zyski z akcji. W najnowszej ankiecie Investors Intelligence optymistów jest już aż blisko 49%, najwięcej od ponad 4 miesięcy.
Rynki nieruchomości
Z najnowszej ankiety Pengab wynika, że sierpień przyniósł znaczne osłabienie zainteresowania kredytami hipotecznymi w Polsce. Saldo oceny poszło w dół z 35 pkt do 23 pkt, na co złożył się spadek liczby placówek bankowych wskazujących na wzrost w tym względzie o 8 pkt proc. oraz zwyżka tych, które obserwują regres o 4 pkt. Sierpniowy wynik był najsłabszy od marca tego roku. Równocześnie z 39 pkt do 27 pkt zmalał wskaźnik prognoz. Tu rezultat był najniższy od stycznia tego roku. Bankowcy zauważają przy tym rosnące ryzyko niespłacenia kredytów hipotecznych. 49% ankietowanych wyraziło przekonanie, że takie ryzyko w ciągu ostatniego roku nieco wzrosło, a 9%, że podniosło się zdecydowanie.
Liczba podpisanych umów kupna domów w USA w lipcu zwiększyła się o 2,4% w skali miesiąca, do najwyższego poziomu od kwietnia 2010 r. W ujęciu rocznym zwyżka sięgnęła 15% wobec 8,4% w czerwcu. Liczba podpisanych umów o 1-2 miesiące wyprzedza zawarcie transakcji.
HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
- W sierpniu nie widać było nadal zmiany niekorzystnej tendencji w zainteresowaniu Polaków kredytami hipotecznymi
- Słaby odczyt polskiego PKB w II kwartale może na dłuższą metę pogorszyć postrzeganie aktywów z naszego kraju
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także:
Mieszkaniówka napędza amerykańskie budownictwo
oprac. : Home Broker
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki nieruchomości, nieruchomości, ceny nieruchomości, ceny nieruchomości na świecie
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)