eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeDane makroekonomiczne pozostają słabe

Dane makroekonomiczne pozostają słabe

2012-09-05 11:17

Dane makroekonomiczne pozostają słabe

Główne wydarzenia dnia © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Rynki pozostają w fazie wyczekiwania na czwartkową konferencję ECB, na której powinny zostać ujawnione szczegóły dotyczące tzw. planu Draghiego. Ze wstępnie ujawnionych informacji wiemy, że nowy program skupu aktywów będzie koncentrował się na długu do 3 lat, jednak nie jest znana skala programu ani warunki, jakie będą musiały spełnić kraje ubiegające się pomoc.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Wyczekiwanie na to wydarzenie sprawia, że na boczny plan schodzą publikowane w tym tygodniu dane makroekonomiczne. Pomimo, iż opublikowane na początku tygodnia słabe dane z gospodarki chińskiej oraz publikacje na temat indeksów PMI dla sektora przemysłowego zostały zignorowane, to wczorajsze dane na temat wskaźników obrazujących kondycję przemysłu w USA nie przeszły już bez echa i wpłynęły negatywnie na nastroje rynkowe. W sierpniu amerykański indeks PMI wzrósł do poziomu 51,5pkt. czyli mniej niż prognozowali analitycy. Co więcej indeks ISM ukształtował się na poziomie najniższym od 3 lat, pozostając poniżej bariery 50pkt. na poziomie 49,6pkt. podczas gdy konsensus rynkowy zakładał wzrost do 50pkt. Pogorszenie klimatu inwestycyjnego sprzyjało umocnieniu USD w stosunku do większości walut.

Dzisiaj w nocy nastrojom rynkowym nie pomogły również dane na temat tempa wzrostu gospodarczego australijskiej gospodarki. W II kwartale PKB wzrósł o 0,6% w ujęciu kwartalnym wobec prognoz na poziomie 0,7%, co było słabym wynikiem w zestawieniu z I kwartałem 2012 roku, kiedy to wzrost wyniósł 1,3%k/k i został zrewidowany w górę do 1,4%. W reakcji na te dane AUD tracił na wartości. Para AUD/USD przełamała istotne wsparcie na poziomie 1,0223, co z technicznego punktu widzenia otwiera drogę do dalszych spadków w okolice 1,01. To nie koniec słabszych danych, jakie napłynęły na rynek w dniu dzisiejszym. Rozczarowały odczyty indeksów PMI dla sektora usług z Europy. Sierpniowe odczytu wskaźników z Francji i całej strefy euro były niższe w porównaniu do poprzedniego miesiąca oraz od prognoz rynkowych. Indeks PMI dla usług z Niemiec co prawda pozostał w sierpniu na tym samym poziomie co w lipcu, jednak indeks PMI Composite dla strefy euro spadł do 46,3pkt. z 46,5pkt.

Podczas środowej sesji oprócz danych na temat sprzedaży detalicznej w strefie euro poznamy także decyzję Banku Kanady w sprawie stóp. Konsensus rynkowy zakłada, że stopy zostaną utrzymane na poziomie 1,0%. Na dziś zaplanowane jest także spotkanie przewodniczącego Rady Unii Europejskiej z prezydentem Francji, a na konferencji bankowej będzie przemawiał minister finansów Niemiec.

Najważniejsze wiadomości

  • AU: PKB w II kwartale wzrósł o 0,6% w ujęciu kwartalnym oraz o 3,7% w skali roku.
  • GE: Indeks PMI dla sektora przemysłowego Niemiec wzrósł w sierpniu do poziomu 44,7pkt. z 43pkt. Wskaźnik ukształtował się jednak poniżej oczekiwań rynkowych na poziomie 45,1pkt.
  • US: Indeks ISM nieoczekiwanie spadł w sierpniu do 49,6pkt. z 49,8pkt.
  • US: W sierpniu indeks PMI dla przemyslu USA wzrósł do 51,5pkt. z 51,4pkt. miesiąc wczesniej.
  • UK: Indeks PMI dla sektora budowlanego spadł w sierpniu do poziomu 49pkt. z 50,9pkt.
  • Switz: W II kwartale PKB Szwajcarii spadł o 0,1% w ujęciu kwartalnym wobec oczekiwanego wzrostu o 0,2%.
  • E-Z: W lipcu inflacja PPI wzrosła o 0,4% w ujęciu miesiąc do miesiąca wobec spadku o 0,5% miesiąc wcześniej. W ujęciu rok do roku ceny wzrosły o 1,8%.
  • Grecja: 4 września 2012 roku Grecja sprzedała 26-tygodniowe bony skarbowe o wartości 1,1375 mld EUR z początkowo oferowanej puli 875 mln EUR.

Główne wydarzenia dnia

fot. mat. prasowe

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: