eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeECB a kryzys zadłużeniowy w Europie

ECB a kryzys zadłużeniowy w Europie

2012-09-07 12:52

ECB a kryzys zadłużeniowy w Europie

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Jak wstępnie zapowiedział Mario Draghi, ECB planuje działać na większą skalę w walce z kryzysem zadłużeniowym w Europie. ECB ogłosił decyzję o nieograniczonych lecz sterylizowanych zakupach obligacji krajów strefy euro będących pod presją rynku o terminie zapadalności od jednego do trzech lat i zrzekł się statusu uprzywilejowanego wierzyciela. Zgodnie z wcześniejszymi sygnałami nowy program skupu długu (OMT - Outright Market Transactions) ma być realizowany przy współpracy w funduszami pomocowymi EFSF/ESM.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Każdy kraj zainteresowany skorzystanie z OMT będzie musiał złożyć wniosek o pomoc i poddać się programowi reform. Rynki pozytywnie zareagowały na plan Draghiego, który wydaje się dobrze przemyślany i pozostawia swobodę jeśli chodzi o warunki interwencji na rynku długu. Apetyt na bardziej ryzykowne aktywa został podtrzymany. Na wartości zyskiwało dalej euro oraz waluty rynków wschodzących. Niektóre z zagranicznych indeksów akcji znalazły się na nowych tegorocznych maksimach (DAX, SP500).

W dniu dzisiejszym uwaga inwestorów przeniesie się za ocean. W USA zostanie opublikowany raport z rynku pracy postrzegany jako najważniejsze dane w miesiącu. Analitycy oczekują, że w sektorze pozarolniczym powstanie 125tys. etatów. Po wczorajszym bardzo dobrym odczycie raportu ADP te oczekiwania mogły jednak wzrosnąć, bowiem z raportu prywatnej agencji wynika, że w sierpniu w sektorze prywatnym USA przybyło 201tys. miejsc pracy. Spadła również liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych w ubiegłym tygodniu do 365tys. W przypadku gdy dane z rynku pracy negatywnie zaskoczą, będzie to kolejny argument dla zwolenników programu QE3 i podjęciu przez Fed kolejnych działań mających na celu ożywienie koniunktury w USA.

Nie wypada nie wspomnieć o spektakularnym umocnieniu złotego w dniu wczorajszym. Polska waluta pozytywnie zareagowała na sygnały płynące zza granicy, co pozwoliło PLN skutecznie oddalić się od ostatnich minimów lokalnych. Pozytywny klimat inwestycyjny utrzymujący się na rynkach powinien sprzyjać w chwili obecnej złotemu pomimo słabszych perspektyw polskiej gospodarki, a także oczekiwanych obniżek kosztu pieniądz w Polsce.

Najważniejsze wiadomości

  • E(Z: W II kwartale 2012 tempo wzrostu gospodarczego w strefie euro spadło o 0,2% kwartał do kwartału i o 0,5% rok do roku.
  • GE: Zamówienia w przemyśle Niemiec wzrosły w lipcu o 0,5% w ujęciu miesięcznym wobec spadku o 1,6% w czerwcu po korekcie.
  • UK: Decyzją Banku Anglii główna stopa procentowa została utrzymana na poziomie 0,5%. Bank nie zmienił również wartości swojego programu skuou aktywów.
  • E(Z: Decyzją ECB główna stopa procentowa została utrzymana na poziomie 0,75%.
  • US: Zgodnie z raportem ADP w sierpniu w sektorze prywatnym powstało 201tys. nowych etatów. Analitycy oczekiwali 140tys. miejsc pracy.
  • US: W ubiegłym tygodniu zarejestrowano w USA 365tys. nowych bezrobotnych. Analitycy prognozowali 370tys.
  • US: Indeks ISM dla usług wzrósł w sierpniu do 53,7pkt. z 52,6pkt.
  • Hiszpania: 6 września Hiszpania sprzedała trzy serie obligacji o terminie wykupu w 2014, 2015 i 2016 roku o łącznej wartości 3,501 mld EUR z początkowo oferowanej puli 2,5-3,5 mld EUR.
Główne wydarzenia dnia

 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: