eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeRynki finansowe w euforii

Rynki finansowe w euforii

2012-09-07 13:32

Choć wczorajszy komunikat po posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego nie zawierał elementów, które wcześniej nie byłyby znane, to ostatecznie dzień zakończył się wręcz w euforycznych nastrojach. Dziś utrzymują się one na rynkach. Trudno jednak w dalszym ciągu oprzeć się wrażeniu, że zwyżki na rynkach ryzykownych aktywów, zwłaszcza akcji, odbywają się w oparciu o nadzieje, a nie fakty potwierdzające poprawę sytuacji gospodarczej. Na pewno plan zakładający nieograniczony skup obligacji krajów będących w trudnej sytuacji, może uspokoić nastroje rynkowe, ale zanim odbuduje się zaufanie w realnej gospodarce upłynie jeszcze wiele czasu.

Przeczytaj także: Spadek koniunktury w niemieckim sektorze budowlanym

Rynki finansowe


Sierpniowe wskaźniki aktywności globalnej gospodarki (uwzględniające stan sektora przemysłowego i usług), mimo dobrego odczytu dla amerykańskich usług, poszły w dół. To potwierdziło, że lipcowa poprawa nie była zapowiedzią trwalszej tendencji zwyżkowej. Wskaźnik nowych zamówień w minionym miesiącu również poszedł w dół i znalazł się symbolicznie poniżej bariery 50 pkt, oddzielającej rozwój od spowolnienia. To sugeruje, że negatywne trendy gospodarcze utrzymają się.

Przy dobrych nastrojach na rynkach można jednak mówić jedynie o tym, że niekorzystne uwarunkowania makroekonomiczne ograniczają potencjał zwyżkowy, ale nie są wystarczające, by doszło do większego ruchu w dół. Poważnym ryzykiem w kwestii walki z kryzysem na Starym Kontynencie pozostał werdykt niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wykorzystania funduszu ESM i paktu fiskalnego. Jego wydanie zaplanowane jest na przyszły tydzień, ale może znów odsunąć się w czasie.

Rynki nieruchomości


Aktywność australijskiego sektora budowlanego spadła w sierpniu do najniższego poziomu od 11 miesięcy. Indeks aktywności spadł z lipcowych 32,6 pkt do 32,2 pkt. Budownictwo odczuwa przede wszystkim niekorzystne tendencje w segmencie mieszkań wielorodzinnych oraz w zakresie projektów infrastrukturalnych. Na razie nie widać więc efektów znaczących obniżek stóp procentowych, które od listopada do czerwca spadły łącznie o 1,25 pkt proc. W przypadku mieszkań wielorodzinnych nastąpił spadek o blisko 11 pkt, do zaledwie 22,1 pkt, w budownictwie jednorodzinnym mieliśmy wzrost o 3,5 pkt, do 31,5 pkt. Z dołka podniosło się budownictwo komercyjne, dla którego wskaźnik aktywności poszedł w górę o 7,9 pkt, do 34 pkt. Regres w budownictwie infrastrukturalnym sięgnął 3,8 pkt, do 35,7 pkt. Dalszy spadek nowych zamówień nie daje nadziei na szybką poprawę koniunktury.

W ramach walki ze spowolnieniem chiński rząd przyjął plan budowy ponad 2 tys. km dróg. Wraz z innymi projektami może to przyspieszyć wzrost wydatków na infrastrukturę z obecnych 15% w skali roku do 20%.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
  • Brak sygnałów wskazujących na przezwyciężanie spowolnienia przez globalną gospodarkę każe zakładać, że zwyżki na rynkach ryzykownych aktywów odbywają się w oparciu o nadzieje na lepszą przyszłość
  • Nie widać nadal efektów obniżek stóp procentowych w australijskim budownictwie


Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: