Najlepsze lokaty bankowe VIII 2012
2012-09-10 10:43
Najlepsze lokaty bankowe VIII 2012 © 18percentgrey - Fotolia.com
Przeczytaj także: Najlepsze lokaty bankowe VII 2012
fot. 18percentgrey - Fotolia.com
Najlepsze lokaty bankowe VIII 2012
fot. mat. prasowe
Przeciętne oprocentowanie brutto depozytów (lokat i polisolokat) na 5 tys. zł
Średnie oprocentowanie półrocznych depozytów wyliczanych dla 35 banków wynosi 4,83 proc. i jest o 0,04 p.p. wyższe niż przed miesiącem. Lokaty półroczne dają przeciętnie zarobić 5,09 proc. czyli o 0,18 p.p. więcej niż w sierpniu – to największy wzrost w ujęciu miesięcznym od lipca 2009 roku. Wówczas był to tylko jednorazowy wyskok, a w kolejnych miesiącach banki obniżały odsetki. Roczne depozyty przynoszą średnio 5,28 proc. zysku (-0,01 p.p.), a na przeciętnej lokacie dwuletniej można zarobić 4,82 proc., dokładnie tyle co przed miesiącem.
Od początku sierpnia co najmniej 10 banków poprawiło warunki lokat terminowych. W BGŻ Optima wzrosło oprocentowanie kwartalnej Lokaty Bezkarnej i półrocznej Lokaty Elastycznej. W ofercie BNP Paribas pojawiły się Lokaty 6/3 Plus i 6/6 Plus. Oba depozyty dają zarobić 6 proc. w skali roku, pierwszy z nich zakładany jest na kwartał, a drugi na pół roku. W drugiej połowie sierpnia Bank Ochrony Środowiska wprowadził półroczną EkoLokatę na 6,2 proc., którą można zerwać po trzech miesiącach otrzymując 4-proc. odsetki (liczone w skali roku). Wobec klientów, którzy założą nową lokatę bank zobowiązuje się przelać 2 zł z własnych środków na jeden z parków narodowych. Z kolei FM Bank zdecydował się na podwyżkę oprocentowania 3-, 6- i 12-miesięcznych lokat. Więcej niż przed miesiącem można zarobić na kwartalnym depozycie w Getin Banku oraz Idea Banku. Natomiast klienci mBanku i MultiBanku dostali możliwość ulokowania oszczędności na pół roku według stawki 5,5 proc. w skali roku. Oprocentowanie 3- i 6-miesięcznych lokat podniósł również Meritum Bank.
fot. mat. prasowe
Najwyższe stawki depozytów 1-, 3- i 6- miesięcznych dla salda 5 tys. PLN
Wśród zmian niekorzystnych dla klientów warto odnotować spadek oprocentowania 12-miesięcznej Lokaty Swobodnie Zarabiającej w BZ WBK. O 0,2 pkt proc. mniej na kwartalnym depozycie płaci neoBANK (internetowy oddział Wielkopolskiego Banku Spółdzielczego). Natomiast Getin Bank wraz z końcem sierpnia przestał oferować kwartalną polisę lokacyjną.
fot. mat. prasowe
Najwyższe stawki depozytów 12, i 24- miesięcznych dla salda 5 tys. PLN
W przypadku najwyżej oprocentowanych lokat rocznych i dwuletnich ostały się te same oferty co miesiąc wcześniej. Największe zyski z rocznego depozytu wypłaca Bank BGŻ Optima, który oferuje polisolokatę ze świadczeniem z tytułu dożycia w wysokości 5,27 proc. – to tyle co 6,5 proc. brutto na zwykłej lokacie. Liderem depozytów dwuletnich wciąż jest FM Bank. Płaci on 6,34 proc. w skali roku, lecz oprocentowanie lokaty jest zmienne. Bank do sześciomiesięcznej stawki WIBOR (aktualizowanej co kwartał) dodaje 1,2 p.p. premii. Klienci, którzy preferują oprocentowanie stałe (chociażby ze względu na oczekiwany spadek stóp procentowych) mogą w FM Banku założyć lokatę na 6,2 proc. w skali roku z niezmienną stawką.
oprac. : Michał Sadrak / Open Finance
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)