eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeSilna wyprzedaż USD

Silna wyprzedaż USD

2012-09-10 12:07

Silna wyprzedaż USD

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Raport ADP na temat liczby nowych miejsc pracy w sektorze prywatnym zaskoczył pozytywnym odczytem i podniósł oczekiwania przed piątkową publikacją danych z rynku pracy. Raport z rynku pracy w USA był jednak gorszy od prognoz. Liczba miejsc pracy poza rolnictwem wzrosła w sierpniu o 96tys. podczas gdy konsensus rynkowy zakładał wzrost o 125tys., natomiast dane za lipiec zostały zrewidowane w dół do 141tys.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Dane Departamentu Pracy podgrzały oczekiwania przed wrześniowym posiedzeniem FOMC zaplanowanym na ten tydzień, że Rezerwa Federalna już teraz zdecyduje się na dalsze luzowania polityki monetarnej. Jak pokazał odczyt kondycja amerykańskiego rynku pracy pozostaje niesatysfakcjonująca w związku z czym będzie trudno sprowadzić stopę bezrobocia w średnim terminie do zadawalającego poziomu. Dolar zaczął silnie tracić na wartości względem innych walut. Techniczny obraz rynku stawia obecnie dolara na mniej uprzywilejowanej pozycji względem innych walut. Utrzymuje się apetyt na bardziej ryzykowane aktywa.

Pozytywnych nastrojów rynkowych nie zdołały popsuć słabe niż oczekiwano dane opublikowane z chińskiej gospodarki. Chiński eksport wzrósł w sierpniu o 2,7% rok do roku, natomiast import zmniejszył się o 2,6%. Produkcja przemysłowa wzrosła o 8,9% rok do roku wobec wzrostu o 9,2% w lipcu i 9,1% prognozowanych przez analityków. Jedynie zgodna z konsensusem rynkowym była sprzedaż detaliczna, która w sierpniu wzrosła o 13,2%. Choć dane te budzą obawy inwestorów, to jednak pozytywny klimat inwestycyjny podtrzymują oczekiwania, że największe banki centralne będą podejmować zdecydowane kroki by wesprzeć światową koniunkturę.

Na rynku krajowym widzimy ponowne zainteresowania polską walutą. Złoty zaczął zyskiwać na wartości już po ogłoszeniu przez ECB nowego programu skupu aktywów OMT, a teraz wzrost oczekiwań na działania ze strony Fed powinien również sprzyjać PLN. W tym tygodniu poznamy dane z Polski na temat inflacji, które mogą okazać się kluczowe dla październikowej decyzji Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp. Jak powiedziała w dniu dzisiejszym Anna Zielińska-Głębocka z RPP większość członków Rady skupia się obecnie na analizowaniu sytuacji gospodarczej, a ewentualne obniżki stóp procentowych są warunkowane różnymi czynnikami. Dzisiaj notowania złotego pozostają stabilne i będą uzależnione od rozwoju sytuacji na rynkach zagranicznych.

Najważniejsze wiadomości


  • GE: Produkcja przemysłowa wzrosła w lipcu o 1,3% licząc miesiąc do miesiąca wobec spadku o 0,4% w czerwcu po korekcie. Rok do roku produkcja przemysłowa spadła o 1,4%.
  • UK: Produkcja przemysłowa w lipcu wzrosła o 2,9% w ujęciu miesięcznym oraz spadła o 0,8% w skali roku.
  • UK: Produkcja wytwórcza w lipcu wzrosła o 3,2% w ujęciu miesięcznym oraz spadła o 0,5% w skali roku.
  • UK: Inflacja bazowa PPI w sierpniu wzrosła o 0,1% licząc miesiąc do miesiąca i wyniosła 1,2% w skali roku.
  • US: W sierpniu w sektorze pozarolniczym powstało 96tys. nowych etatów wobec oczekiwanych 125tys.
  • US: Stopa bezrobocia spadła w sierpniu do 8,1% z 8,3%.
  • CA: Zatrudnienie wzrosło w sierpniu o 34,3tys. wobec oczekiwanego wzrostu o 10tys.
  • CA: Stopa bezrobocia w sierpniu pozostała na tym samym poziomie co w lipcu, czyli 7,3%.
Główne wydarzenia dnia

 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: