Na rynku walutowym uspokojenie nastrojów
2012-09-11 13:09
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Podczas poniedziałkowej sesji pozytywnie zaskoczyły dane na temat indeks Sentix dla strefy euro. Wrześniowy odczyt przebił oczekiwania analityków. Indeks wzrósł do -23,2pkt. z -30,3pkt. , po tym jak wcześniej spadla przez pięć kolejnych miesięcy. Wzrost tego wskaźnika obrazującego poziom nastrojów wśród europejskich inwestorów miał najprawdopodobniej związek z decyzją ECB o uruchomieniu nowego programu skupu obligacji OMT. W dalszym ciągu czynnikiem ryzyka pozostaje Grecja, gdzie Antoni Samaras nie uzyskał zgody na program cięć na kwotę 11,5mld euro niezbędnych do wypłaty kolejnej transzy pomocy.Waluta amerykańska lekko zyskała wczoraj na wartości. Dzisiaj jednak obserwujemy znów powrót do trendu spadkowego. Oczekiwania na bardziej agresywne działania ze strony Fed w celu ożywienia tempa wzrostu gospodarczego będą niekorzystanie wpływać na notowania USD. Złoty lekko zyskuje na wartości. Zdaniem Zyty Gilowskiej obniżki stóp procentowych w niedalekiej przyszłości nie są wykluczone, choć łagodniejszy ton wrześniowego komunikatu nie zapowiada cięć w październiku. Istotnym czynnikiem decydującym o dalszej polityce monetarnej będą listopadowe prognozy makroekonomiczne NBP. Jak na razie pozytywny klimat inwestycyjny powinien sprzyjać dalszej aprecjacji złotego.
Najważniejsze wiadomości
- E3Z: Indeks Sentix wzrósł we wrześniu do 323,2pkt. z 330,3pkt., powyżej oczekiwań rynkowych.
- Włochy: PKB w II kwartale spadł o 0,8% w ujęciu kwartalnym oraz o 2,6% w skali roku, czyli bardziej niż prognozowali analitycy rynkowi.
- Grecja: Inflacja CPI przyśpieszyła w sierpniu w Grecji do 1,7% w skali roku z 1,3%.
- Grecja: Produkcja przemysłowa w lipcu spadła o 5,0% w skali roku wobec wzrostu o 0,2% po korekcie w czerwcu.
- Chiny: W sierpniu produkcja przemysłowa Chin wzrosła o 8,9% rok do roku wobec 9,1% prognozowanych przez analityków.
- Chiny: Eksport Chin wzrósł w sierpniu o 2,7% rok do roku, a import zmniejszył się o 2,6%.
- PL: Zdaniem Zyty Gilowskiej obnizki stóp procentowych w niedalekiej przyszłości nie są wykluczone, choć łagodniejszy ton wrześniowego komunikatu nie zapowiada cięć w październiku.
- PL: Zdaniem Andrzeja Bratkowskiego nadchodzące dane z polskiej gospodarki powinny pomóc w zbudowaniu większości dla obniżki stóp procentowych.
fot. mat. prasowe
oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)