eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeJutro werdykt niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego

Jutro werdykt niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego

2012-09-11 13:17

Tak, jak słabsze dane o produkcji przemysłowej w Chinach w sierpniu nie zmąciły nastrojów na rynkach w poniedziałek, tak wyraźnie lepsze od spodziewanych informacje na temat nowych kredytów udzielonych w minionym miesiącu w tym kraju, nie są w stanie wywołać pozytywnych reakcji. Widać, że po długim oczekiwaniu na ubiegłotygodniową decyzję Europejskiego Banku Centralnego teraz inwestorzy skoncentrowali się na zaplanowanej na jutro decyzji Trybunału Konstytucyjnego w Niemczech w sprawie paktu fiskalnego i funduszu ESM.

Przeczytaj także: Rynki finansowe w euforii

Rynki finansowe


Zdementowane zostały plotki, że werdykt w tych sprawach zostanie przesunięty w czasie, więc wszystko wskazuje na to, że poznamy go jutro przed południem. Wiadomo, że jest on kluczowy z punktu widzenia programów walki z kryzysem w strefie euro. W tym kontekście trudno też wyobrazić sobie negatywny werdykt w tych sprawach. Nie ma więc wątpliwości, że ewentualne rozczarowanie decyzjami Trybunału byłoby zimnym prysznicem dla rynków. Trudniej natomiast ocenić wpływ na nie werdyktu zgodnego z oczekiwanym. Czy tak jak czwartkowe decyzje EBC da impuls do zwyżek?

Atmosfera na rynkach jest na tyle optymistyczna, że można zakładać, iż każda dobra wiadomość jest w stanie wywołać ruch w górę. I byłaby to naturalna reakcja w takich okolicznościach. Przyjmując przy tym, że od wielu tygodni mamy do czynienia z trendem zwyżkowym na rynkach i tak kluczowym zadaniem obecnie jest skupianie się na poszukiwaniu symptomów słabości kupujących. W tym kontekście ciekawym sygnałem byłby brak reakcji na pozytywny werdykt Trybunału, czy silna realizacja zysków.

Rynki nieruchomości


Z obliczeń niemieckiego pożyczkodawcy LBS wynika, że średnio 71% gospodarstw domowych ma własne mieszkanie. Najwyższym wskaźnikiem może pochwalić się Rumunia, gdzie sięga on 95%. W dalszej kolejności są Słowacja i Węgry z 90%, Bułgaria (87%) i Hiszpania (83%). Eksperci zwracają przy tym uwagę, że nie wskazuje to na zamożność społeczeństw, a bardziej na różnice kulturowe oraz dostępność mieszkań socjalnych. W tym pierwszym kontekście wskazuje się głównie na niemiecki przykład, gdzie około połowy domowych ma własne mieszkania. Szacuje się, że we Francji i Wielkiej Brytanii po 18% mieszkańców korzysta z tego rodzaju mieszkań, a w Austrii i Irlandii jest to po 15%.

Za 300 tys. euro można kupić wyspę w Irlandii, którą 45 lat temu nabył John Lennon, a którą po jego tragicznej śmierci jego żona sprzedała lokalnym farmerom. Wspomina się, że Lennon nabył 21-akrową wyspę za 2700 USD, ale nie ma informacji, za ile kupili ją potem farmerzy.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
  • Zwyżka na rynkach ryzykownych aktywów w reakcji na pozytywny werdykt Trybunału Konstytucyjnego w Niemczech byłaby w obecnych warunkach naturalnym zachowaniem
  • Brak reakcji na korzystną decyzję Trybunału byłby symptomem słabnięcia kupujących


Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: