eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweJakie usługi bankowe dostępne przez całą dobę?

Jakie usługi bankowe dostępne przez całą dobę?

2012-09-14 10:44

Jakie usługi bankowe dostępne przez całą dobę?

Jakie usługi bankowe dostępne przez całą dobę? © Lasse Kristensen - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Zdalne kanały dostępu do banku nie zawsze pozwalają przez całą dobę wykonywać proste operacje w czasie rzeczywistym. W nocy czy w weekend bardzo często nie da się skutecznie założyć lokaty, ani przelać pieniędzy. Także z dostępnością pracowników telefonicznej infolinii bywa różnie - wynika z analizy Idea Expert (dawniej Powszechny Dom Kredytowy).

Przeczytaj także: Bankowość mobilna na wakacjach

fot. Lasse Kristensen - Fotolia.com

Jakie usługi bankowe dostępne przez całą dobę?

W nocy czy w weekend bardzo często nie da się skutecznie założyć lokaty, ani przelać pieniędzy

Tradycyjne placówki banków najczęściej czynne są tylko przez pięć dni w tygodniu, do godziny 18.00 lub 19.00. Wieczorami, w nocy i w weekendy klienci mają do dyspozycji już tylko bankomaty, system bankowości internetowej i obsługę przez telefon. O ile urządzenia do wypłaty gotówki są w pełni funkcjonalne przez całą dobę, to już bankowość internetowa czy telefoniczna - nie zawsze. Zalogowanie się na swoje konto bankowe przez Internet jest oczywiście możliwe o każdej porze dnia i nocy. Jednak już zakres operacji, które np. o trzeciej nad ranem da się wykonać ze skutkiem widocznym natychmiast, jest już nieco inny w zależności od banku.

Między bankami tylko w dni robocze

Podstawowe ograniczenie funkcjonalności systemów bankowości internetowej wynika z zasad, na jakich realizowane są przelewy międzybankowe w systemie Elixir Krajowej Izby Rozliczeniowej. Banki wymieniają się informacjami o takich operacjach tylko w dni robocze i tylko w sesjach, odbywających się o ściśle określonych godzinach. Jeżeli klient nie zdąży złożyć zlecenia przelewu do innego banku przed godziną zakończenia przyjmowania zleceń na ostatnią sesję (każdy bank ustala ją we własnym zakresie, zwykle jest to 13.30-15.00), dyspozycja będzie mogła być zrealizowana dopiero następnego dnia roboczego - i to niezależnie od tego, czy klient wyda ją o 17.00 czy o 23.00 oraz czy zrobi to osobiście w oddziale, przez telefon czy przez Internet. W efekcie przelew zlecony w piątek późnym popołudniem będzie mógł być zrealizowany dopiero w poniedziałek.

fot. mat. prasowe

Zdalne kanały dostępu do banku

Bank Pocztowy zakłada konto online przez całą dobę


Obok przelewów w systemie Elixir działają już też przelewy natychmiastowe, również obsługiwane przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Dzięki nim o dowolnej porze dnia lub nocy można w ciągu kilku sekund przesłać pieniądze pomiędzy rachunkami w różnych bankach. Warunkiem jest jednak, by usługa była wdrożona i przez bank nadawcy, i bank odbiorcy. Na razie to bardzo ogranicza jej zasięg, bo z przelewów natychmiastowych póki co mogą korzystać tylko klienci Millennium, BRE (tylko klienci korporacyjni), ING i Meritum Banku. Kolejne instytucje zapowiadają wdrożenie przelewów natychmiastowych we wrześniu. Jednak w części z nich prawdopodobnie początkowo będzie to tylko pilotaż, adresowany do wybranych klientów.

Nie ma natomiast żadnych obiektywnych przeszkód uniemożliwiających bankom realizowanie przez całą dobę przelewów wewnętrznych, czyli pomiędzy rachunkami prowadzonymi przez tę samą instytucję. Mogą to być transfery środków pomiędzy różnymi klientami, ale także z własnego konta osobistego na oszczędnościowe. To samo dotyczy zakładania lokat terminowych. Otwarcie lokaty de facto jest dyspozycją przelania środków z konta osobistego na rachunek depozytu terminowego, a więc nic nie stoi na przeszkodzie, by bank przez całą dobę realizował takie zlecenia w czasie rzeczywistym. Jednak praktyka pokazuje, że nie wszystkie instytucje finansowe radzą sobie z tym równie dobrze.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: