Rynki finansowe zareagowały optymizmem
2012-09-14 13:30
Rezerwa Federalna nie zawiodła inwestorów. Wysłała potrójnie pozytywny sygnał, rozpoczynając kolejną rundę luzowania ilościowego polityki pieniężnej, wydłużając perspektywę utrzymania rekordowo niskich stóp procentowych do 2015 r. oraz podnosząc prognozy wzrostu amerykańskiej gospodarki na 2013 i 2014 r. To ostatnie ma zapewne być wyrazem przekonania władz monetarnych, że wdrażane działania przyniosą wyraźne efekty, bo na razie nic nie wskazuje, by zwłaszcza przyszły rok rysował się lepiej niż kiedy kreślono poprzednie prognozy wzrostu.
Przeczytaj także: Ceny mieszkań w USA rosną
Rynki finansowe
W tych wszystkich działaniach chodzi w bardzo dużym stopniu o odbudowywanie zaufania inwestorów i przedsiębiorców, więc takie podejście do prognoz gospodarczych jest uzasadnione. Można też zapewne doszukiwać się w tym wpływu wyborów prezydenckich w USA. Z punktu widzenia szans na reelekcję Obamy lepiej kiedy przyszłość rysuje się w jaśniejszych barwach.
Rynki na decyzje Rezerwy Federalnej zareagowały optymizmem, choć tak samo jak w przypadku ubiegłotygodniowych rozstrzygnięć EBC efekty działań nie są jeszcze znane. Dominują nadzieje, że banki centralne poprawią koniunkturę. Pojawia się przy tym pytanie, kiedy inwestorzy przestaną żyć nadziejami, a zaczną skupiać się na faktach.
Na razie nie widać skłonności do zaprzątania sobie głowy potencjalnymi problemami. Wiele rynków akcji, zwłaszcza w krajach rozwijających się, przeżywa dziś euforię. Polski parkiet nie jest wyjątkiem. WIG zyskuje blisko 2,5% i osiąga najwyższy poziom od sierpnia minionego roku. KGHM i PKN Orlen zyskują po prawie 6%. Rosyjski parkiet, na fali optymizmu na rynku towarów, idzie w górę o blisko 5%.
Rynki nieruchomości
Z danych Acadametrics wynika, że w sierpniu ceny mieszkań w Wielkiej Brytanii poszły w górę o 0,1% w porównaniu z lipcem, a w ujęciu rocznym były wyższe o 2,6%. Odnotowano przy tym wzrost transakcji o 2,5% w ujęciu miesięcznym, do najwyższego poziomu w tym roku. W dalszym ciągu ich liczba pozostaje jednak ponad jedną trzecią niższa od tej z lat 1995-2011. Obraz rynku kreślony przez Acadametrics jest nieco bardziej optymistyczny od wyliczeń innych instytucji. Acadametrics bazuje na rzeczywistych danych o transakcjach i uwzględnia również operacje przeprowadzane za gotówkę. Tych ostatnich nie uwzględniają inne firmy.
W lipcu o 8% w porównaniu z czerwcem wzrosła sprzedaż mieszkań w Hiszpanii, ale w porównaniu z tym samym miesiącem 2011 r. wciąż notowany jest regres. Sięga 2,5%. W pierwszych 7 miesiącach tego roku sprzedaż obniżyła się o blisko 19%. Najnowsze dane o cenach wskazują natomiast na utrzymywanie się negatywnej tendencji. W sierpniu ich regres sięgał 11,6% w skali roku.
HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
- Posiedzenia EBC i Rezerwy Federalnej, a także decyzja niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego przebiegły po myśli optymistów, teraz czas na potwierdzenie nadziei przez rzeczywistość
- Spadające ceny powoli zaczynają zachęcać do kupna mieszkań w Hiszpanii
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także:
Mieszkaniówka napędza amerykańskie budownictwo
oprac. : Home Broker
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki nieruchomości, nieruchomości, ceny nieruchomości, ceny nieruchomości na świecie
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)