Rodzina na swoim: jeszcze tylko 4 miesiące
2012-09-18 00:15
Przeczytaj także: Rodzina na Swoim VII-VIII 2012
Jeżeli kredytobiorca nie posiada wystarczającej zdolności kredytowej, umowa o kredyt preferencyjny może być zawarta również przez inne osoby, które z docelowym kredytobiorcą są spokrewnione lub spowinowacone, można więc zaciągnąć taki kredyt na przykład z rodzicami.
W przypadku, gdy wnioskodawca posiada umowę najmu mieszkania lub posiada spółdzielcze lokatorskie prawo do mieszkania ma możliwość podpisać umowę o kredyt z dofinansowaniem, ale pod pewnymi warunkami. Jeśli wynajmuje mieszkanie, musi zobowiązać się do odstąpienia od umowy najmu i wyprowadzenia się z wynajmowanego mieszkania. Natomiast jeśli posiada spółdzielcze lokatorskie prawo do mieszkania musi zobowiązać się do wypowiedzenia członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej.
Kredyt zaciągnięty w ramach programu posiada ograniczenia pod względem rodzaju finansowanej inwestycji. Może być przeznaczony na ściśle określone w ustawie cele:
- zakup będącego w budowie lub istniejącego domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego,
- zakup spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego,
- pokrycie kosztów budowy lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym lub domu jednorodzinnego, budowanego przez spółdzielnię mieszkaniową w celu ustanowienia odrębnej własności tego lokalu lub przeniesienia własności domu jednorodzinnego,
- wkład budowlany do spółdzielni mieszkaniowej, wnoszony w celu uzyskania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, którego przedmiotem jest zasiedlany po raz pierwszy lokal mieszkalny,
- budowę domu jednorodzinnego,
- nadbudowę, przebudowę lub rozbudowę budynku mieszkalnego lub adaptację budynku lub lokalu o innym przeznaczeniu na cele mieszkalne, w celu uzyskania lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość.
Otrzymanie preferencyjnego kredytu wymaga spełnienia łącznie szeregu dodatkowych warunków:
- osoba ubiegająca się o kredyt musi złożyć oświadczenie, że nie przysługuje jej tytuł prawny do lokalu, na który ma być udzielony kredyt preferencyjny,
- powierzchnia użytkowa kredytowanego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego nie może przekraczać odpowiednio 75 m2 i 140 m2 dla rodziny i 50m2 dla singla,
- cena zakupu nie może przekraczać kwoty stanowiącej iloczyn powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego i maksymalnej ceny określonej dla każdego dużego miasta oraz województwa.
Podstawę naliczenia dopłaty stanowi pozostająca do spłaty kwota kredytu preferencyjnego. W przypadku, gdy powierzchnia dla lokalu mieszkalnego nie przekracza 50 m2, a dla domu jednorodzinnego 70 m2, jako podstawę przyjmuje się całość zadłużenia pozostającego do spłaty (dla singli powierzchnia to 30m2).
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)