Wciąż słaba koniunktura na brytyjskim rynku mieszkaniowym
2012-09-17 13:28
Raport Rightmove na temat cen mieszkań w Wielkiej Brytanii przyciąga uwagę nie tylko dlatego, że już w połowie miesiąca daje wyobrażenie o tendencjach w zakresie cen mieszkań w Wielkiej Brytanii, ale również z powodu, że te wyliczenia dotyczą cen wywoławczych. Odnoszą się zatem do oczekiwań sprzedających. W tym miesiącu kolejny raz poszły w dół.
Przeczytaj także: Rynki finansowe zareagowały optymizmem
Rynki finansowe
Po kolejnym tygodniu pomyślnej koniunktury na rynkach ryzykownych aktywów zrozumiałe jest dzisiejsze uspokojenie nastrojów. Poniedziałkowe przedpołudnie przebiega pod znakiem łagodnej realizacji zysków na rynkach akcji, surowców, czy też w przypadku euro. Pierwsze godziny nic jednak nie zmieniają w pozytywnym obrazie rynków. Trudno też wskazać elementy, które mogłyby doprowadzić do radykalnej zmiany nastawienia inwestorów. Dominuje wciąż optymizm związany z nadziejami na skuteczność polityki banków centralnych. Obecny tydzień będzie stał pod znakiem dość zdecydowanej weryfikacji tych oczekiwań, choć trudno zakładać, by publikacja pierwszych wrześniowych danych gospodarczych spowodowała gwałtowną zmianę nastawienia inwestorów. Już dziś po południu poznamy pierwszy z cząstkowych raportów na temat aktywności amerykańskiego przemysłu we wrześniu. Będzie to Empire State Index, obrazujący kondycję przemysłu w regionie Nowego Jorku.
Spodziewane jest utrzymanie się jego wartości na ujemnym poziomie, ale wyższym niż miesiąc wcześniej. Jutro opublikowany zostanie wrześniowy indeks aktywności amerykańskiego rynku nieruchomości, a kulminacyjnym wydarzeniem tygodnia będą czwartkowe wstępne odczyty wskaźników PMI w Chinach, strefie euro i USA.
Uwagę zwracają doniesienia z Hiszpanii. Z danych Banku Hiszpanii wynika, że w lipcu wycofano z tamtejszych banków 26 mld euro depozytów, co spowodowało, że relacja kredytów do depozytów podniosła się do 187% ze 183% w grudniu 2011 r. To oznacza mniejsze możliwości wspierania gospodarki kredytami i zwiększa zapotrzebowanie na kapitał z innych źródeł.
Rynki nieruchomości
Raport Rightmove na temat cen mieszkań w Wielkiej Brytanii przyciąga uwagę nie tylko dlatego, że już w połowie miesiąca daje wyobrażenie o tendencjach w zakresie cen mieszkań w Wielkiej Brytanii, ale również z powodu, że te wyliczenia dotyczą cen wywoławczych. Odnoszą się zatem do oczekiwań sprzedających. W tym miesiącu kolejny raz poszły w dół. Po sierpniowej zniżce o 2,4% w ujęciu miesięcznym, teraz regres wyniósł 0,6%. Przekładało się to na zwyżkę o 0,7% w skali roku. Presję na ceny w ostatnim czasie wiąże się w dużym stopniu z Igrzyskami Olimpijskimi w Londynie, które odciągały uwagę kupujących od rynku nieruchomości. Jednak w samym Londynie ceny nieco się podniosły (o 0,3% w skali miesiąca). W porównaniu z wrześniem 2011 r. były wyższe o 6,6%.
Sierpień przyniósł zniżkę o ponad jedną czwartą sprzedaży mieszkań w Singapurze. Co ciekawe, w tym przypadku tłumaczy się to tym, że sierpień był 7. miesiącem chińskiego kalendarza, który postrzegany jest jako czas, w którym łatwiej o pecha.
HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
- Informacje o odpływie depozytów z hiszpańskich banków pokazują, jak daleko jesteśmy od ostatecznego rozwiązania europejskich problemów
- Słaba koniunktura na brytyjskim rynku mieszkaniowym skłania do obniżania cen wywoławczych przez sprzedających
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także:
Mieszkaniówka napędza amerykańskie budownictwo
oprac. : Home Broker
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki nieruchomości, nieruchomości, ceny nieruchomości, ceny nieruchomości na świecie
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)