eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeBrak jednoznacznych perspektyw dla globalnej gospodarki

Brak jednoznacznych perspektyw dla globalnej gospodarki

2012-09-21 13:07

Brak jednoznacznych perspektyw dla globalnej gospodarki

Główne wydarzenia dnia © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

W czwartek inwestorzy poznali serię danych makroekonomicznych z Europy, Azji i USA. Dane były mieszane i w dalszym ciągu nie pozwoliły na wyciągnięcie jednoznacznych wniosków odnośnie perspektyw globalnej gospodarki.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

W ciągu dnia kontynuowana była ucieczka od bardziej ryzykownych aktywów, jednak później obserwowaliśmy poprawę rynkowych nastrojów do czego przyczynił się silny wzrost indeksu Fed z Filadelfii, który wzrósł powyżej oczekiwań analityków do -1,9pkt. z -7,1pkt. Inwestorzy wciąż zastanawiają się, jaki będzie wpływ ostatnich działań banków centralnych na gospodarkę. Swoim wczorajszym przemówieniem mógł zaskoczyć Kocherlakota, który stwierdził, że Rezerwa Federalna powinna utrzymywać stopy procentowe na bardzo niskim poziomie do momentu, aż stopa bezrobocia spadnie poniżej poziomu 5,5%. Tym samym prezes Fed z Minneapolis poparł stanowisko Evansa Fed, który już od jakiegoś czasu postuluje utrzymanie ultra niskiego kosztu pieniądza do czasu, aż stopa bezrobocia spadnie poniżej 7,0%. Wydaje się, że coraz większa liczba członków FOMC jest zdania, że polityka pieniężna powinna pozostać akomodacyjna, by wesprzeć słabnącą gospodarkę. Zdaniem Kocherlakoty obecny wpływ na gospodarkę prowadzonej przez Fed polityki niskich stóp procentowych i uruchomienie trzeciej rundy ilościowego luzowania polityki pieniężnej będą zależały od tego, jak długo rynki będą wierzyły w to, że Fed będzie stymulował gospodarkę. Z pewnością lepsza komunikacja z rynkami będzie sprzyjała zwiększeniu poczuciu bezpieczeństwa wśród konsumentów, co powinno przyczynić się do ożywienia koniunktury.

Włochy poinformowały, że recesja w kraju będzie głębsza niż pierwotnie zakładano i podwyższy cel deficytu budżetowego. Wygląda na to, że wprowadzone jak dotąd oszczędności nie przynoszą w pełni zamierzonych efektów. Słabsze Informacje zostały zniwelowane przez doniesienia Financial Times, że Komisja Europejska pracuje z Hiszpanią nad pakietem reform, który będzie konieczny do wdrożenia w przypadku, gdy rząd tego kraju zdecyduje się o zwrócenie o pomoc z funduszu ratunkowego i ECB. Dodatkowo pozytywny wpływ na wzrost apetytu na ryzyko powinno mieć to, że Grecja jest coraz bliżej porozumienia w sprawie oszczędności na kwotę 11,5mld euro, które są warunkiem koniecznym odblokowania kolejnej transzy pomocy finansowej.

Dziś w kalendarzu brakuje istotnych danych makroekonomicznych, tak więc uwaga rynku będzie koncentrowała się na spotkaniu Rajoy-Monti w Rzymie oraz przemówieniu Lockhart’a z Fed. Brak nowych czynników ryzyka może sprzyjać zakończeniu korekty na głównych parach i powrotu do średnioterminowych trendów.

Najważniejsze wiadomości

  • US: Indeks PMI opracowywany przez Markit według wstępnych danych ukształtował się we wrześniu na tym samym poziomie co w sierpniu, czyli 51,5pkt.
  • US: Liczba nowo zerejestrowanych bezrobotnych w USA spadła w ubiegłym tygodniu do 382tys. z 385tys. Po korekcie tydzień wcześniej.
  • GE: Indeks PMI obrazujący aktywność przemysłu w Niemczech wzrósł we wrześniu do 47,3pkt. z 44,7pkt, a wskaźnik dla sektora usług wzrósł do 50,6pkt. z 48,3pkt.
  • E-Z: Indeks PMI dla przemysłu strefy euro wzrósł we wrześniu do poziomu 46pkt. z 45,1pkt., natomiast wskaźnik dla sektora usług obniżył się do 46pkt. z 47,2pkt.
  • UK: Sprzedaż detaliczna spadła w sierpniu o 0,2% w ujęciu miesięcznym oraz wzrosla o 2,7% w skali roku.
  • US: Indeks wskaźników wyprzedzających spadł w sierpniu o 0,1% w ujęciu miesięcznym, zgodnie z oczekiwaniami.
  • US: Indeks Fed z Filadelfii wzrósł we wrześniu do poziomu -1,9pkt. z -7,1pkt. Analitycy prognozowali -4pkt.
  • PL: Inflacja netto w sierpniu wyniosła 2,1% rok do roku, zgodnie z oczekiwaniami analityków.

Główne wydarzenia dnia

fot. mat. prasowe

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: