Kredyty walutowe: maleje wysokość rat
2012-09-24 00:21
Kredyt w euro © Vladimir Voronin - Fotolia.com
Osoby spłacające kredyt hipoteczny w euro lub franku szwajcarskim mogą mieć powody do zadowolenia. Umocnienie się złotego sprawia, że miesięczne raty kredytów hipotecznych w tych walutach są coraz niższe.
Przeczytaj także: Ustawa antyspreadowa pozwala zaoszczędzić
Wrześniowe decyzje Europejskiego Banku Centralnego (EBC) oraz amerykańskiej Rezerwy Federalnej (FED) wlały falę optymizmu na światowe rynki finansowe i doprowadziły do zwiększonego popytu ze strony globalnych inwestorów na bardziej ryzykowne aktywa. Jako, że do tych ostatnich zaliczane są także waluty gospodarek wschodzących, to w centrum zakupów znalazł się również polski złoty, a jego cena wyraźnie ostatnio wzrosła. Pod koniec ubiegłego tygodnia kurs CHF/PLN spadł do najniższego poziomu od lipca ubiegłego roku, a kurs EUR/PLN znalazł się tylko o włos od ustanowienia swojego 13-miesięcznego minimum.Umocnienie się naszej waluty połączone ze spadkiem 3-miesięcznej stopy referencyjnej Euribor do nowego najniższego poziomu w historii oraz utrzymaniem się na bardzo niskim poziomie stawki Libor CHF przekłada się na spadek wysokości miesięcznej raty płaconej przez polskich kredytobiorców zadłużonych w euro lub franku szwajcarskim. To bardzo ważna informacja i dotycząca szerokiej rzeszy obywateli. Według ostatnich danych KNF wartość kredytów mieszkaniowych zaciągniętych przez Polaków w euro i frankach wynosiła łącznie na koniec lipca br. ponad 181 miliardów złotych i stanowiła nieco więcej niż 57% wartości wszystkich udzielonych kredytów mieszkaniowych.
Analizie porównawczej poddane zostały przez nas dwa przykładowe kredyty w EUR i CHF zaciągnięte w czasie, kiedy te waluty były najpopularniejsze, a zatem odpowiednio w styczniu 2011 roku i styczniu 2008 roku.
fot. Vladimir Voronin - Fotolia.com
Kredyt w euro
W przypadku kredytu w euro zaciągniętego na początku ubiegłego roku raty obecnie płacone są jednymi z najniższych, jakie do tej pory płacili kredytobiorcy. Dla kredytu w wysokości 200 tysięcy złotych z marżą na poziomie 2,00 punktów procentowych aktualnie płacona rata jest niemal identyczna jak ta płacona na początku spłaty kredytu. Mimo, iż kurs EUR/PLN jest aktualnie wyższy niż w styczniu 2011 roku, to na niższą ratę wpływa spadek stopy referencyjnej Euribor i w konsekwencji spadek łącznego oprocentowania i raty wyrażonej w euro. Osoby, które w tym samym czasie zaciągnęły kredyt w takiej samej wysokości, ale w naszej rodzimej walucie płacą w tej chwili ratę wyższą prawie o 400 złotych. W tej beczce miodu jest jednak łyżka dziegciu. Aktualne saldo zadłużenia dla kredytu w euro przekracza wyjściową kwotę o ponad 14 procent i to mimo prawie dwuletniego spłacania kredytu.
Tabela 1. Założenia dla kredytu:
- kredyt w wysokości 200 tysięcy złotych, zaciągnięty w styczniu 2011 roku, okres spłaty 30 lat
- marża kredytu w euro – 2,00 p.p.,
- marża kredytu w złotych – 1,50 p.p..
fot. mat. prasowe
Kredyt w EUR a kredyt w PLN
Przeczytaj także:
Kredyty walutowe: duże korzyści i sporo ryzyka
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
kredyty walutowe, kredyty hipoteczne, kredyty w euro, kredyty we frankach, spłata kredytu w walucie obcej
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)